Co zrobić, żeby zostać elektrykiem? Dlaczego warto zdobyć ten zawód?


Chcąc zdobyć konkretny pierwszy zawód lub planując przebranżowienie, warto rozważyć zostanie elektrykiem. Jest to perspektywiczna praca, a ofert zatrudnienia w tym obszarze nie brakuje. Przeglądając ogłoszenia, można zauważyć, że zapotrzebowanie na wykwalifikowanych fachowców jest stale wysokie, co gwarantuje stabilne zatrudnienie i atrakcyjne warunki pracy. Co zrobić, by móc zostać elektrykiem? Jakie predyspozycje powinna mieć osoba, która wiąże swoją karierę z tą dziedziną?

Co zrobić, żeby zostać elektrykiem?

Czym się zajmuje elektryk? Gdzie może pracować?

Elektryk to specjalista zajmujący się instalacją, naprawą i konserwacją systemów elektrycznych. W zakres jego zadań mogą wchodzić proste naprawy w domach, jak i skomplikowane projekty w dużych obiektach przemysłowych. Osoby zajmujące się elektryką są zatrudniane na budowach, w zakładach przemysłowych, warsztatach samochodowych, firmach zajmujących się naprawą maszyn, oświetleniem, ogrzewaniem, jak i w przedsiębiorstwach związanych z nowoczesnymi technologiami.

Możliwości znalezienia zajęcia w tym fachu są naprawdę szerokie. Wszędzie tam, gdzie jest elektryka, instalacje i urządzenia elektryczne, potrzebni są eksperci z tej dziedziny. Na brak zleceń również nie narzekają elektrycy, którzy zakładają działalność gospodarczą. Praca elektryków jest mocno zróżnicowana. Mogą oni wykonywać swoje zadania w pomieszczeniach, jak i na zewnątrz, często w trudnych warunkach atmosferycznych. Zdarza się, szczególnie w przypadku awarii, że muszą pracować w niestandardowych porach.

Jak zostać elektrykiem?

Żeby zostać elektrykiem, można skończyć szkołę zawodową lub technikum o tym kierunku. Innym sposobem na zdobycie uprawnień jest zapisanie się na kurs – https://kurselektryk.pl/. Nauka trwa rok, kursanci zdobywają wiedzę teoretyczną, uczestnicząc w wykładach za pośrednictwem platformy e-learningowej. Dzięki temu nie tracą czasu na dojazdy i mogą w wygodny sposób realizować program z każdego miejsca, w którym jest internet. Mogą też odtwarzać zamieszczane treści w dowolnych porach, by utrwalać materiał.

Natomiast umiejętności praktyczne nabywane są w wybranym przez ucznia zakładzie pracy. Po zaliczonym pozytywnie egzaminie państwowym słuchacz nabywa uprawnienia w kwalifikacji ELE.02, które upoważniają go do tego, by pracować jako elektryk. Ponadto osoby, które mają skończoną szkołę średnią, mogą kontynuować swoją edukację i rozszerzyć kwalifikacje, by po półrocznym dodatkowym szkoleniu i egzaminie nabyć uprawnienia ELE.05 i zostać technikiem elektrykiem.

Czym powinien się odznaczać elektryk?

Żeby móc pracować w tym zawodzie, trzeba dysponować odpowiednimi cechami i umiejętnościami. Elektryk to osoba, która wykonuje odpowiedzialną pracę, musi być dokładny i skrupulatnie przestrzegać przepisów bezpieczeństwa. Nawet niewielkie zaniedbanie czy drobna pomyłka może prowadzić do awarii. Elektryk musi odznaczać się zdrowiem, mocnym wzrokiem, odpowiednio rozróżniać kolory i mieć dobrą koordynację ruchową. Ważna jest też umiejętność analitycznego myślenia i przewidywania następstw zdarzeń. W tym zawodzie dobrze radzą sobie osoby, które mają zamiłowanie do problemów technicznych, zdolności techniczne i interesują się nowinkami ze świata technologii.

Dlaczego warto pracować w tej branży?

Warto skończyć kurs, by w szybkim czasie nabyć uprawnienia i móc zdobyć solidną, stabilną posadę. Elektrycy są cenieni na rynku pracy. W wielu firmach brakuje fachowców. Niedobory pracowników sprawiają, że specjaliści z tej dziedziny mogą przebierać w ofertach, czy też decydując się na własną działalność, wykonywać dobrze płatne zlecenia. Wybierając samozatrudnienie, elektryk zyskuje także dużą swobodę w wyborze projektów i zarządzaniu swoim czasem.

Infrastruktura elektryczna wymaga ciągłej konserwacji, modernizacji i rozbudowy. Specjalistom, którzy podnoszą swoje kwalifikacje, by być na bieżąco ze zmianami zachodzącymi na rynku pracy, nie grozi bezrobocie nawet w dobie dynamicznie rozwijających się nowych technologii.

Dodaj komentarz