Poznański Czerwiec – program obchodów


W tym roku mija 68. rocznica wydarzeń Poznańskiego Czerwca 1956. Ten pierwszy zryw robotniczy w historii powojennej Polski był też pierwszym wystąpieniem przeciwko nowej, komunistycznej władzy. By podkreślić jego wagę, przygotowano wiele wydarzeń związanych z tą ważną datą.

pomnik Poznańskiego Czerwca 1956
Pierwsze tegoroczne uroczystości rozpoczęły się już 11 czerwca podczas inauguracji szesnastej już edycji Światełka dla Czerwca ’56. Tego dnia młodzi ludzie wspólnie z przedstawicielami organizacji kombatanckich, Miasta Poznania i Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości, spotkali się na cmentarzu przy ul. Bluszczowej, by oddać hołd spoczywającym tam bohaterom. W tym roku akcja poświęcona jest Czesławowi Jackowskiemu, ślusarzowi, który podczas robotniczego zrywu został poważnie postrzelony, przez co później zmarł.

Akcja „Światełko dla Czerwca ’56” trwała do 20 czerwca. Uczniowie wraz z nauczycielami odwiedzą kolejne cmentarze, na których pochowane są ofiary wolnościowego zrywu, uporządkują ich groby i zapalą symboliczne znicze.

Więcej na kolejnych stronach tego artykułu:

Dodaj komentarz