20 lat Poznania w UE


Trudno wyobrazić sobie dziś Poznań, który nie jest częścią Unii Europejskiej. Tramwaj na Naramowice, elektryczne i ekologiczne autobusy, Wartostrada, park Rataje, zmodernizowane i zazielenione centrum miasta – to tylko niektóre inwestycje, jakie powstały dzięki dofinansowaniom z funduszy unijnych.

20 lat Poznania w UE

Od 2004 miasto i jego spółki dzięki dofinansowaniom z funduszy europejskich pozyskały ponad 5,6 mld zł. To ogromna kwota – te pieniądze pomogły poprawić komfort życia poznanianek i poznaniaków, dzięki niej powstały inwestycje o całkowitej wartości ok. 10 miliardów zł. Wśród nich jest np. park Rataje – największy tego typu obiekt w Polsce wybudowany po 1989 roku. To miejsce pełne nie tylko drzew i krzewów, ale także przestrzeń, w której można znaleźć zakątki ciszy i spokojnego wypoczynku.

Unijne dofinansowanie pomogło też przeobrazić centrum Poznania. Na Starym Rynku pojawiła się nie tylko równa kostka, ale także drzewa, których wcześniej tam nie było. Święty Marcin jest dziś przyjazną dla pieszych przestrzenią – można tam odpocząć w cieniu platanów i klonów, a także przysiąść w ogródku restauracyjnym. Zupełnie zmienił się też plac Kolegiacki – z parkingu dla samochodów przeobraził się w tętniącą życiem przestrzeń przyjazną dla dzieci i dorosłych.

Więcej na kolejnych stronach tego artykułu:

Dodaj komentarz