Działania mające na celu zmniejszenie zapotrzebowania energetycznego domu są ważne z racji oszczędności finansowych oraz ochrony środowiska. Żeby poprawić efektywność budynku, należy wdrożyć odpowiednie strategie. Punktem wyjścia powinien być audyt przeprowadzony przez fachowców, którzy ocenią aktualny stan i zaproponują optymalne rozwiązania.
Audyt termowizyjny – określenie zużycia energii cieplnej w domu
Termowizja pozwala precyzyjnie zlokalizować straty ciepła w budynku. Pracownicy firmy TERMOCENT – termocent.com, używając nowoczesnego sprzętu i dysponując odpowiednimi kwalifikacjami, umiejętnościami oraz doświadczeniem, określają, które miejsca w domu narażone są na wychładzanie. Sporządzony przez nich raport zawiera ocenę techniczną budynku i szczegółowe informacje na temat stanu izolacyjności cieplnej. Analizowany jest także właściwy dobór urządzeń grzewczych, sprawdzane są instalacje, uwidaczniane zostają wszelkie przecieki, mostki termiczne w izolacji, czy niepoprawnie wykonana stolarka okienna.
Jak zwiększyć efektywność energetyczną budynku?
Analiza techniczno-ekonomiczna pozwala określić zapotrzebowanie energetyczne budynku. Fachowcy przeprowadzający audyt, wskazują obszary, które wymagają zmiany. Mogą one dotyczyć:
– Poprawy szczelności okien i drzwi – źle zamontowane, nieszczelne okna i drzwi mogą odpowiadać za nawet 20-30% strat ciepła w obiekcie. Warto zainwestować w nowoczesne, energooszczędne warianty, które mają niski współczynnik przenikania ciepła. Ważny jest również właściwy montaż.
– docieplenia ścian, dachu, podłogi oraz poddasza – dzięki odpowiedniej izolacji termicznej, która jest wykonana przy użyciu wysokojakościowych, skutecznych i bezpiecznych materiałów, można podnieść komfort życia mieszkańców, mniej płacić za prąd, mniej energii zużywać, tym samym ograniczyć emisję pyłów i związków chemicznych.
– modernizacji systemów grzewczych, wentylacyjnych i klimatyzacyjnych — stare piece czy kotły mogą być bardzo nieefektywne i generować duże straty energii, a przy tym przyczyniać się do zanieczyszczania środowiska. W ramach modernizacji można zastąpić je nowoczesnymi, energooszczędnymi urządzeniami, takimi jak kotły kondensacyjne czy pompy ciepła. Dobór odpowiedniego systemu grzewczego zależy od wielu czynników, dlatego ważne jest, by zasięgnąć porady specjalistów, którzy pomogą znaleźć optymalny wariant. Osoby, które poszukują sprawdzonych fachowców, powinny zajrzeć na tę stronę – https://termocent.com/katowice/. Również klimatyzacje i wentylacje mogą okazać się energochłonne i wymagać wymiany np. na modele z rekuperacją, czyli odzyskiem ciepła.
– zainstalowania udogodnień jak inteligentne systemy sterowania – nowoczesne termostaty, czujniki ruchu, czy automatyczne zamykanie okien i rolet. Dobrze jest też rozważyć kwestię nowoczesnych technologii, które wspierają energooszczędność, jak np. panele fotowoltaiczne.
Wprowadzanie ulepszeń w celu poprawy efektywności energetycznej
Na zminimalizowanie zapotrzebowania energetycznego wpływają również takie działania jak zastąpienie tradycyjnego oświetlenia energooszczędnym – wymiana zwykłych żarówek na żarówki LED o dłuższej żywotności i mniejszym poborze energii. Również warto przyjrzeć się temu, jakiej klasy energetycznej są urządzenia w domu i zastąpić je nowoczesnymi modelami A+ lub A++, które są bardziej wydajne i pobierają mniej prądu. Warto pamiętać również o takich prozaicznych rzeczach jak wyłączanie sprzętów, z których się nie korzysta, czy wyłączanie światła w pomieszczeniach, w których się nie przebywa.
Przeprowadzanie termomodernizacji według instrukcji zawartych w raporcie z audytu energetycznego to podstawa, by skutecznie poprawić warunki mieszkania. Dzięki temu można zadbać o komfort cieplny, zaoszczędzić na ogrzewaniu, czy wykluczyć ryzyko wystąpienia pleśni i grzybów. Większa efektywność energetyczna ma znaczenie również dla ochrony środowiska naturalnego, niższe zużycie energii pozwala ograniczyć emisję gazów cieplarnianych.