Białe kruki braci Grimm


Wyjątkowe odkrycie w Bibliotece Uniwersyteckiej – w Poznaniu odnaleziono kolejne książki z prywatnej biblioteki Jakuba i Wilhelma Grimmów. To 27 woluminów, które wcześniej uważane były za zaginione podczas wojny. Dla badaczy są one bezcennym źródłem wiedzy o słynnych braciach i ich baśniach.

Białe kruki braci Grimm
Przez 60 lat pracy naukowej bracia Grimm zgromadzili ponad 8 tysięcy woluminów. Po ich śmierci większość z nich trafiła do biblioteki Uniwersytetu Berlińskiego. Obecnie są wydzielonym zbiorem specjalnym w Bibliotece Uniwersytetu Humboldtów w Berlinie. Jak więc bezcenne dzieła z księgozbioru Wilhelma i Jakuba Grimmów znalazły się w Poznaniu?

Długa droga do Poznania

Biblioteka Uniwersytecka w Poznaniu od wielu lat prowadzi badania proweniencyjne – badania, dzięki którym można prześledzić losy dzieł od momentu ich powstania i odszukać ich dawnych właścicieli.

– Podczas przenoszenia tytułów z katalogu kartkowego do cyfrowego dokładnie opisujemy zbiory i badamy je – wyjaśnia Renata Wilgosiewicz-Skutecka z Biblioteki Uniwersyteckiej. – Odczytujemy zapiski dawnych właścicieli, badamy stemple znajdujące się na dziełach, opisujemy ich oprawy. O tym, że mamy w zbiorach dzieła należące wcześniej do braci Grimm, wiemy już od 2002 roku, kiedy zidentyfikowaliśmy pierwsze sześć woluminów. Powstał wówczas katalog inkunabułów, opracowany przez prof. Wiesława Wydrę, który zawiera ich opis.

Więcej na kolejnych stronach tego artykułu:

Dodaj komentarz