Dzień Babci zaczął się w Poznaniu od wyjątkowych torcików (ZDJĘCIA)


To w Poznaniu, a konkretnie w cukierni Hotelu Merkury, narodziła się tradycja Dnia Babci, którą znamy dzisiaj i chętnie obchodzimy 21 stycznia.

Zespół cukierni hotelu Mercure Poznań Centrum „Wise Cafe” z okolicznościowymi wypiekami na Dzień Babci.

Wszystko zaczęło się w 1965 roku. Otwarty ledwie rok wcześniej Hotel Merkury (dziś Hotel Mercure Poznań Centrum) był powiewem nowoczesności i stylu. To tam swe kroki skierował redaktor Ryszard Danecki z “Expressu Poznańskiego”, by zaprosić cukiernię do udziału w nowej inicjatywie. Choć o pomyśle uczczenia polskich babć można było przeczytać jeszcze w 1964 roku w tygodniku “Kobieta i życia”, to potrzebna była odrobina poznańskiej organizacji, by słowo ciałem się stało, a właściwie… torcikiem.
Redaktor Danecki zamówił wtedy tort, którym obdarował jedną z popularniejszych aktorek epoki Mieczysławę Ćwiklińską. W gościnnym spektaklu “Drzewa umierają stojąc” grała babcię, a sama obchodziła 85. urodziny. Wręczając jej 21 stycznia 1965 roku słodki upominek, zażartował, że Dzień Babci to dawna poznańska tradycja. I tak się zaczęło, bo sprawa nabrała ogólnopolskiego rozgłosu, a Hotel Merkury przygotował specjalne marcepanowe torciki z ozdobnym napisem “Dla babci”, po które ustawiały się kolejki.

Więcej na kolejnych stronach tego artykułu:

Dodaj komentarz