Lech Poznań wystąpi przeciw Piastowi w wyjątkowych koszulkach


BOHATEROWIE – to ci, którzy 105 lat temu chwycili za broń i wzięli udział w zwycięskim zbrojnym zrywie, który pozwolił Poznaniowi oraz Wielkopolsce znów być włączonym w granice odzyskującej niepodległość Polski. BOHATEROWIE – to również nazwa kampanii Lecha Poznań, promującej koszulki, które upamiętniają 105. rocznicę Powstania Wielkopolskiego. W tych trykotach, które od dziś można kupić w limitowanej liczbie 1050 sztuk, wystąpią także nasi obecni BOHATEROWIE – piłkarze Lecha Poznań w niedzielnym starciu (godz. 12.30) z Piastem Gliwice. W ten sposób także złożą hołd powstańcom.​

Lech Poznań wystąpi przeciw Piastowi w wyjątkowych koszulkach

Koszulka, którą zaprojektował Bartosz Parys, jest inspirowana kolorem feldgrau, czyli polowo szarym, jak należy przetłumaczyć z języka niemieckiego barwy mundurów powstańczych. Dlaczego w ogóle użyto takiego określenia? Ponieważ każdy poborowy w państwie niemieckim musiał odbyć obowiązkową służbę wojskową, a zatem Wielkopolanie umundurowani byli na podobieństwo pruskiej armii Hohenzollernów i w taki sposób przystąpili do walki o region i granicę zachodnią. Nic dziwnego, że zapanował wtedy chaos i dezorientacja, bo ciężko było określić, kto po której ze stron walczy. W celu odróżnienia od strony przeciwnej zaczęto stosować polskie emblematy w postaci orzełków, biało-czerwonych opasek, rozetek w kolorach barw narodowych przypinanych do płaszczy bądź okrągłych czapek.

Na trykocie Lecha również nie brakuje tych elementów. Na przodzie znajduje się duży, tłoczony również w odcieniu szarego orzeł w koronie, czyli główny symbol powstania, który był (i do dziś jest) wykorzystywany na flagach na czerwonym tle. Nie zapomniano również o opasce. Na lewym rękawku znajduje się biało-czerwona, a na prawym niebiesko-biała, nawiązanie do barw klubowych. Z przodu jest również herb Kolejorza, a pod spodem wyhaftowany napis: „105. rocznica Powstania Wielkopolskiego”. Z tyłu na karku jest mały proporzec powstańczy z orłem białym na czerwonym tle, a niżej hasło: „Wszystkim Tym, co chwycili za broń”. To zaczerpnięty z literatury cytat, który również za pośrednictwem klubu oddaje hołd tym wszystkim, którzy ponad sto lat temu wystąpili zbrojnie i przyczynili się do tego, żeby Poznań oraz Wielkopolska zostały ponownie włączone do Polski, umacniającej wtedy odzyskaną właśnie niepodległość.

Więcej na kolejnych stronach tego artykułu:

Dodaj komentarz