Konferencja edukacyjna „football3 w szkole” za nami [film]


Nauczyciele edukacji wczesnoszkolnej i wychowania fizycznego oraz trenerzy wzięli udział w konferencji edukacyjnej „football3 w szkole”, która 15 listopada odbyła się Szkole Podstawowej nr 69 Szkole Mistrzostwa Sportowego w Poznaniu. Organizatorem wydarzenia było stowarzyszenie „Trenuj bycie dobrym” i Polski Związek Piłki Nożnej. Patronem medialnym cyklu jest dwutygodnik i portal „Nasz Głos Poznański”.

Gra na małej przestrzeni prowadzona przez mediatora, koedukacyjne drużyny oraz przed i pomeczowa dyskusja – tym wyróżnia się metoda nauczania football3, którą Polski Związek Piłki Nożnej oraz stowarzyszenie „Trenuj Bycie Dobrym” próbuje zarazić nauczycieli edukacji wczesnoszkolnej, a wszystko pod egidą FIFA Foundation i UEFA Foundation for Children oraz ruchu Common Goal.

– Jest to metoda, która stawia uczestnika w centrum procesu. Dlaczego „3”? Bo całe spotkanie składa się z trzech części -– pierwszą jest strefa dialogu przedmeczowego, w czasie której uczestnicy ustalają zasady wedle których odbędzie się mecz, drugą jest sam mecz, a trzecia to podsumowanie i refleksja na temat tego, co się wydarzyło w czasie rywalizacji – opowiada o metodzie football3 Beata Mirkowska, prezes zarządu stowarzyszenia Trenuj Bycie Dobrym.

Metoda football3 jest innowacyjnym projektem, jednak została już wdrożona w niektórych placówkach. – Myślę, że to co jest największym atutem metody football3 jest fakt, że procent dzieci z nauczania wczesnoszkolnego, które po zakończeniu go dalej uprawiają jakiś sport, sięga blisko 100 procent. Jeżeli więc dobrze zaopiekujemy się dziećmi w klasach 1-3 to one przy sporcie pozostaną. Ta metoda wykorzystuje wszystkie elementy podstawy programowej, a dodatkowo aktywizuje zarówno dziewczynki, jak i chłopców – zaznacza korzystający już od 3 lat z tej metody dyrektor Szkoły Podstawowej nr 69, Tomasz Woźniak.

Środowe warsztaty były podzielone na kilka części – uczestnicy najpierw wysłuchali prelekcji, później zobaczyli pokazową lekcję, by na koniec samemu wcielić się w rolę dzieci i zobaczyć z ich perspektywy jak wyglądają zajęcia przeprowadzone metodą football3.

 – W tej inicjatywie najbardziej zainteresowało mnie łączenie piłki nożnej ze wszystkimi wartościami, które są bardzo przydatne i potrzebne w szkole – podkreśla uczestniczka szkolenia, nauczycielka Kinga Sobieska.

Najbliższa konferencja edukacyjna „football3 w szkole” odbędzie się 12 grudnia w Krakowie. Zapisy są możliwe poprzez stronę  www.laczynaspilka.pl/aktualnosci/football3 (wystarczy kliknąć).

Nauczyciele edukacji wczesnoszkolnej, biorący udział w konferencji, będą mogli starać się o certyfikat mediatora football3, przygotowując scenariusz lekcji i przeprowadzając go podczas zajęć w szkole w czasie wyznaczonym przez organizatora. Najciekawsze propozycje scenariusza lekcji football3 zostaną nagrodzone w konkursie „Z football3 odkrywamy super moce dzieci”. Przewidzianych jest 6 nagród głównych, 12 nagród specjalnych oraz 18 wyróżnień. Zgłoszenia można dokonać do 15.01.2023 poprzez uzupełnienie formularza zgłoszeniowego. Szczegóły dot. konkursu i certyfikacji oraz regulamin dostępne są na stronie www.trenujbyciedobrym.pl (wystarczy kliknąć).

fot. Jagoda Thiem, źródło: Stowarzyszenie Trenuj Bycie Dobrym, PZPN

Dodaj komentarz