125 lat tramwaju elektrycznego w Poznaniu


W 1898 roku w stolicy Wielkopolski zakończyła się era wagonów ciągniętych przez konie, a rozpoczął się trwający do dziś etap tramwaju elektrycznego. Z okazji 125-lecia tego wydarzenia miasto wydaje okolicznościową kartę PEKA na okaziciela, a MPK Poznań organizuje m.in. paradę jubileuszową. Chętni będą mogli wziąć udział w nauce jazdy tramwajami oraz autobusami.

125 lat tramwaju elektrycznego w Poznaniu

125 lat temu, wiosną 1898 roku, na torowiska w stolicy Wielkopolski wyjechał pierwszy tramwaj elektryczny. Przewoźnik – wówczas pod nazwą Posener Strassenbahn – otworzył tym samym nowy rozdział w historii poznańskiej komunikacji miejskiej. To wydarzenie, poprzedzone budową własnej elektrowni oraz montażem sieci trakcyjnej, trwale zmieniło oblicze publicznego transportu zbiorowego. Nastąpił szybki rozwój komunikacji miejskiej, co ułatwiło przemieszczanie się tysiącom osób.

– Dzisiaj chyba nikt nie wyobraża sobie funkcjonowania Poznania bez sieci połączeń tramwajowych. Stanowi ona kręgosłup transportowy miasta. Pomimo upływu lat tramwaj ciągle jest cenionym środkiem podróżowania, a wraz z rozwojem aglomeracji zwiększają się w tym zakresie potrzeby mieszkańców i mieszkanek – mówi Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Poznania. – Dlatego jestem przekonany, że jubileusz 125-lecia funkcjonowania tramwaju elektrycznego to bardzo ważne wydarzenie nie tylko dla przewoźnika, czyli MPK Poznań, ale także dla całej społeczności i bardzo się cieszę, że będziemy mogli obchodzić go razem.

Wydarzenia związane z jubileuszem 125-lecia tramwaju elektrycznego w mieście i dniem św. Katarzyny odbędą się w najbliższą niedzielę, 26 listopada.

Więcej na kolejnych stronach tego artykułu:

Dodaj komentarz