Zielony plan dla Górczyna


Miejscy radni przyjęli miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego „W rejonie ulic R. Dmowskiego i Góreckiej”. To wyjątkowy dokument, ponieważ na zieleń publiczną przeznaczono w nim ogromny teren – blisko 12 hektarów. Plan zakłada m.in. powstanie pierwszego w stolicy Wielkopolski parku linearnego na obszarze torów dawnej „kolei berlińskiej”.

Zielony plan dla Górczyna

We wtorek Rada Miasta Poznania uchwaliła dokument, który będzie regulował sposób zagospodarowania i zabudowy dużej części Górczyna – ok. 83 ha. Teren ten od wschodu i południa ograniczony jest torami kolejowymi, od zachodu ul. Głogowską, a od północy ul. Krauthofera.

High Line w Poznaniu

Na terenach pokolejowych powstanie nowy miejski park. Ma to być tzw. park linearny. Tego typu założenia tworzy się na terenach, które pełniły niegdyś funkcje komunikacyjne (np. High Line, czyli dawna estakada kolejowa w Nowym Jorku). Wzdłuż torów „kolei berlińskiej” zaplanowana jest droga pieszo-rowerowa. Plan – w starych pokolejowych budynkach – dopuszcza funkcje kultury, gastronomii i sportu. Może tam powstać również infrastruktura sportowo-rekreacyjna (np. boiska, siłownie na świeżym powietrzu czy place zabaw). Nowy park będzie miał powierzchnię 10,2 ha, co oznacza, że będzie jednym z większych parków miejskich w Poznaniu. Dla porównania park na os. Chrobrego ma 11,4 ha, a park W. Czarnieckiego na Osiedlu Przyjaźni – 10,7 ha. W planie wprowadzono także zapisy mające na celu ochronę śladów dziedzictwa materialnego „kolei berlińskiej”, czyli np. zachowanie fragmentów infrastruktury kolejowej, które mają przypominać o historii tego miejsca.

Wykup terenu pod park na Górczynie i jego urządzenie to koszt z budżetu Miasta, który wyniesie wg ostrożnych szacunków ponad 36 mln zł.

Więcej na kolejnych stronach tego artykułu:

Dodaj komentarz