„3maj się i bądź bezpieczny” – bezpieczeństwo w komunikacji publicznej


„3maj się i bądź bezpieczny” to już trzecia odsłona wspólnej kampanii MPK Poznań oraz Komendy Miejskiej Policji w Poznaniu. W trakcie podróży autobusami i tramwajami trzymanie się uchwytów lub poręczy jest niezwykle istotne – zwiększa bezpieczeństwo pasażerów w sytuacji gwałtownego hamowania.

3maj się i bądź bezpieczny

W 2021 roku rozpoczęto kampanię przypominającą, że pieszy wchodzący na przejście nie ma pierwszeństwa przed tramwajem. Rok później skupiono się na drodze hamowania tramwajów i skutkach ich zderzeń z samochodami. W tegorocznym wydaniu akcji MPK z policją zachęcają pasażerów do przestrzegania podstawowych zasad bezpieczeństwa podczas korzystania z usług komunikacji miejskiej.

Co roku dochodzi do wielu przypadków przewrócenia się pasażerów w pojazdach komunikacji miejskiej. Najczęściej jest to związane z nagłym hamowaniem. W tramwajach i autobusach MPK Poznań odnotowano w ubiegłym roku ponad 160 tego typu zdarzeń. Zwykle takie sytuacje kończą się jedynie siniakiem, niestety zdarza się również, że prowadzą do poważnych obrażeń.

– Dlatego trzymanie się uchwytów i poręczy jest kluczowe dla bezpieczeństwa podróżnych. Może uchronić przed poważnymi urazami w sytuacji, gdy prowadzący pojazd jest zmuszony do gwałtownego hamowania, które może być spowodowane wtargnięciem przed pojazd pieszego, rowerzysty lub kierowcy – mówi Krzysztof Dostatni, prezes Zarządu MPK Poznań. – Pamiętajmy, że nagłe hamowanie zdarza się… nagle. Nie może go przewidzieć motorniczy, kierowca, ani sam pasażer.

Więcej na kolejnych stronach tego artykułu:

Dodaj komentarz