Coraz więcej kostki na Starym Rynku


Na rynkowej płycie i dochodzących do niej ulicach z dnia na dzień układanych jest coraz więcej kostki granitowej, chodników z granitowych płyt i opasek z doskonałego porfiru trydenckiego. W centralnej części rynku położona będzie również historyczna kostka, która była tam od przebudowy w latach 60.

Stary Rynek w Poznaniu
Z dnia na dzień przybywa nowej nawierzchni płyty Starego Rynku i ulic do niego dochodzących. Będzie ona bardziej przyjazna i funkcjonalna niż ta, która dotychczas pokrywała ten obszar. Układana jest, metr po metrze, z nowego kamienia doskonałej jakości oraz – w centralnej części rynku i na niektórych sąsiednich ulicach – z wyselekcjonowanej, historycznej kostki, która leżała tam od przebudowy w latach 60.

Przed wojną na Starym Rynku – polne kamienie i granit

Jak wyglądały poznańskie ulice przed wojną? Odpowiedzi na to pytanie podjęli się dwaj naukowcy z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza: prof. Janusz Skoczylas z Wydziału Nauk Geograficznych i Geologicznych oraz dr Łukasz Skoczylas z Wydziału Socjologii. Z opublikowanego przez nich artykułu można dowiedzieć się, że już w połowie XII wieku wiele ulic wyjazdowych i tych wokół rynku miało nawierzchnię z polnych kamieni. Badania archeologiczne przy jednej z kamienic na rynku pozwoliły wydzielić cztery poziomy historycznego kamiennego bruku.

Więcej na kolejnych stronach tego artykułu:

Dodaj komentarz