Dają innym cząstkę siebie


70 osób  z powiatu poznańskiego zostało wyróżnionych przez starostę poznańskiego. W miniony czwartek odbyła się XIII Gala Wolontariatu oraz VII Gala Krwiodawców, podczas której doceniono najaktywniejszych społeczników niosących każdego dnia bezinteresowną pomoc innym.

VII Gala Krwiodawców

– Jesteście przykładem, że nie trzeba mieć dużo pieniędzy wielkich znajomości, by dać drugiemu człowiekowi coś najbardziej wartościowego i cennego – cząstkę siebie – mówił do tegorocznych laureatów Jan Grabkowski, starosta poznański.

Nagradzanie najbardziej zasłużonych w powiecie to już tradycja, która trwa ponad dekadę. Corocznie organizowane gale krwiodawstwa oraz wolontariatu stały się wyrazem wdzięczności i podziękowania.

– W codziennym pośpiechu często zapominamy o działaniach dobroczynnych i wrażliwości społecznej. Na szczęście są wśród nas ludzie, którzy  poświęcają czas i okazują wielkie serce. Działają na rzecz lokalnych społeczności w różnego rodzaju klubach czy stowarzyszeniach. I to właśnie dzięki nim świat staje się lepszy – zauważył starosta poznański. – Samorząd powiatowy dostrzega wyjątkową postawę wolontariuszy, dlatego nagradza tych, którzy angażują się w pomaganie i działalność charytatywną w regionie – dodał.

Podczas tegorocznej gali wyróżniono aż 70 społeczników. Z rąk Jana Grabkowskiego, starosty poznańskiego, Piotra Burdajewicza, przewodniczącego Rady Powiatu w Poznaniu oraz Małgorzaty Halber, przewodniczącej Komisji Polityki Społecznej i Ochrony Zdrowia odebrali pamiątkowe statuetki.  Jak zgodnie podkreślali, pomaganie innym daje im radość i satysfakcję.

– Bez względu na to, czy oddajemy krew, czy pomagamy ludziom poświęcając im czas, zawsze jesteśmy wsparciem dla drugiego człowieka. To poczucie, że ktoś może na nas liczyć, że jesteśmy ważni dla innych, daje nam nie tylko satysfakcję ale olbrzymią siłę i chęć niesienia pomocy –  mówili zgodnie  wolontariusze i krwiodawcy z powiatu poznańskiego.

Na co dzień działają w różnych obszarach. Wielu z nich angażuje się w sprawy niepełnosprawnych. Najmłodszą z wyróżnionych wolontariuszek była 15-letnia Natalia Dembska z Kórnickiego Stowarzyszenia Pomocy Osobom z Niepełnosprawnością Intelektualną i Ruchową „Klaudynka”.

– Czym się zajmujemy? Między innymi zbieramy pieniądze na rehabilitację dla osób zmagających się z różnymi chorobami. Do pomagania zachęciła mnie mama. Nie wiem, czym się będę zajmowała w przyszłości, ale na pewno znajdę czas na wolontariat – stwierdziła laureatka.

Błażej Puchała od najmłodszych lat udziela się w Goślińskim Stowarzyszeniu Przyjaciół Osób Niepełnosprawnych. Pomaga przy organizacji imprez integracyjnych i wyjazdów. Jest dobrym duchem, który z każdym porozmawia, pocieszy czy poda pomocną dłoń.

Z kolei Jolanta i Stanisław Filipiakowie nie żałują własnego czasu i wysiłku wkładanego w codzienną pracę na rzecz Stowarzyszenia Pomocy Osobom Niepełnosprawnym „Wspólna Droga” oraz WTZ w Luboniu. Mimo iż sami wychowują syna z niepełnosprawnościami, dostrzegają potrzebę, by wspierać innych. Skutecznie pozyskują sponsorów i środki finansowe dla podopiecznych.

Michał Donder od ponad 25 lat aktywnie działa na rzecz dzieci osieroconych. Jako wolontariusz Stowarzyszenia Pomocy Mieszkaniowej dla Sierot zawsze pamięta o potrzebach najmłodszych poszkodowanych przez los, a także z sukcesem zjednuje nowych darczyńców dla wychowanków.

Ukoronowaniem imprezy było wręczanie wyróżnień prezesom Klubów HDK oraz najbardziej zasłużonym krwiodawcom. W gronie laureatów znaleźli się m.in. Stanisław Woźniak z HDK PCK „Gośliniacy”, który jest liderem i oddał już 70 litrów krwi, z kolei Zdzisław Wleklak z HDK PCK w Komornikach podzielił się 62 litrami krwi. Nagrodzono też Dariusza Grajkowskiego, który oddaje osocze. Jak twierdzi Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa, jego dar jest bezcenny, a w przeliczeniu na jednostki krwi przekazał już ponad 20 litrów!

Pełna lista  laureatów na www.powiat.poznan.pl

Dodaj komentarz