Psycholog, psychoterapeuta czy psychiatra – do kogo udać się ze swoim problemem?


Branża medyczna reprezentowana jest przez szereg specjalistów, którzy gotów są pomóc nam w różnego rodzaju przypadkach. W sytuacji gdy boli nas ząb, udajemy się do lekarza stomatologa. Gdy czujemy, że siły odbiera nam rozwijająca się grypa, pędzimy do lekarza internisty. Co w przypadku, gdy od kilku tygodni odczuwamy dyskomfort psychiczny? W sieci czekają na nas zarówno psychologowie, psychoterapeuci, a także psychiatrzy. Wszyscy są specjalistami z zakresu tajemnic ludzkiego umysłu – czym więc się różnią? Okazuje się, że między tymi pojęciami istnieje naprawdę spora przepaść. Przygotowując się do odwiedzin u specjalisty do spraw zdrowia psychicznego, warto zawczasu rozeznać się w kwestii różnic pomiędzy tymi trzema zawodami, które sprowadzają się do ludzkiej psychiki. Postanowiliśmy scharakteryzować wszystkie trzy profesje, uwzględniając przy tym ich najważniejsze cechy charakterystyczne.

Wizyta u psychologa

Kim jest psycholog, co wyróżnia psychoterapeutę i kiedy należy odwiedzić psychiatrę

Psychologowie to najliczniejsza grupa specjalistów od zdrowia psychicznego. Na miano psychologa zasługuje osoba, która ukończyła studia jednolite magisterskie na tym kierunku, a także obroniła pracę dyplomową, która stanowi potwierdzenie zdobycia tytułu magistra i wyższego wykształcenia. Absolwenci psychologii zajmują się między innymi psychoedukacją, poradnictwem, a także udzielaniem pomocy psychologicznej w różnego rodzaju instytucjach. Psychologia to dziedzina, która ma wiele rozgałęzień. Psycholog może kształcić się dalej w specjalizacji poprzez różnego rodzaju kursy; warto jednak wiedzieć, że każda specjalizacja jaką dalej obierze psycholog (np. psychotraumatologia, psychoonkologia, terapia uzależnień) powinna zostać potwierdzona oficjalnym certyfikatem wystawianym przez uprawnione do tego stowarzyszenie, zrzeszenie czy związek. W Polsce wciąż istnieje spory problem dotyczący odróżnienia psychologa od psychoterapeuty – między ich kompetencjami jest spora różnica. Psychoterapeuta, oprócz udzielania wsparcia jak psycholog, posiada kwalifikacje ku temu, by zająć się nawracającymi trudnościami, powtarzanymi schematami zachowania oraz szeregiem zaburzeń, które znacząco utrudniają pacjentom życie. Jedyną drogą do uzyskania uprawnień psychoterapeuty jest ukończenie czteroletniego szkolenia w renomowanej placówce dysponującej rekomendacjami organizacji skupiających ekspertów zdrowia psychicznego. Psychiatra to kolejny zawód, który jednak znacznie mocniej odstaje od dwóch pozostałych. To lekarz medycyny, który stawia diagnozę oraz przepisuje swoim pacjentom niezbędne leki. To właśnie psychiatra przeprowadza wywiady, na podstawie których może stwierdzić, na jakie zaburzenia cierpi pacjent. Psychiatra jako jedyny ma uprawnienia do przepisywania leków, ponieważ ukończył sześcioletnie studnia medyczne. Psychologów, psychoterapeutów i psychiatrów znaleźć można w wielu placówkach – jedną z nich jest Specjalistyczna Poradnia Psychologiczno-Seksuologiczna. To właśnie tam mogą zgłosić się osoby w kryzysie, które potrzebują pomocy wykształconych fachowców w zakresie zdrowia psychicznego.

Problem problemowi nierówny – specjalista pomaga znaleźć jego rozwiązanie

W przypadku doświadczania trudności z codziennym funkcjonowaniem przez niepokój czy swój aktualny stan emocjonalny, dobrze jest udać się ze swoim problemem do psychologa. Zazwyczaj to właśnie on stoi na linii pierwszego kontaktu. Specjalista, na podstawie zebranego wywiadu, zaproponuje odpowiednie leczenie oraz udanie się po dalszą diagnostykę do psychoterapeuty lub psychiatry. Psychoterapeuta zajmuje się dłuższą współpracą z pacjentem, opracowując terapię w nurcie, jaki studiował przez cztery lata trwania swojego szkolenia; psychiatra zapewnia wsparcie farmakologiczne. Nierzadko psychoterapia łączy się z farmakoterapią, jednak nie jest tak w każdym przypadku. Wszystko zależy od pacjenta, jego indywidualnej sytuacji oraz problemu z jakim się mierzy. Ważna jest również psychoedukacja – poprzez zapoznawanie pacjenta z czynnikami choroby, można oswoić go z nimi i sprawić, że będzie on lepiej rozumiał mechanizmy swoich zachowań. Warto czerpać wiedzę z rzetelnych źródeł i stron osób, które zawodowo zajmują się zdrowiem psychicznym – na przykład z spps.pl. Nie ma nic złego ani wstydliwego w poproszeniu o pomoc. Wizyta u psychologa, psychoterapeuty czy psychiatry to taka sama wizyta, jak u lekarza stomatologa czy internisty. Stan psychiczny wpływa na organizm, dlatego warto zadbać o wewnętrzną harmonię i spokój we własnej głowie.

Dodaj komentarz