Nie tylko uśmiech jak z okładki magazynu – dlaczego higiena stomatologiczna jest tak istotna?


Usta i zęby pełnią istotną rolę w ciele człowieka. Zęby oraz ślina rozkładają pokarm, tym samym ułatwiając żołądkowi jego dalsze przetwarzanie w celu wchłonięcia go przez jelita. To właśnie zęby zapewniają strukturalne wypełnienie twarzy, zaś jama ustna i gardło mają w sobie komórki odpornościowe, skutecznie chroniące organizm przed patogenami próbującymi przedostać się do organizmu. Dbanie o jamę ustną oraz zęby to podstawa dbania o swoje zdrowie. Niestety, choroby zębów i przyzębia są stale obecne w naszym świecie, a wielu pacjentów zmaga się z dolegliwościami spowodowanymi najczęściej przez ich zaniedbanie. Próchnica, zapalenie dziąseł, bruksizm, nieświeży oddech…to tylko jedne z wielu chorób, jakie bardzo często zostają stwierdzone przez specjalistów w gabinetach stomatologicznych. Tymczasem wszystko rozpoczyna się w domu – od nawyków, które są w stanie stopniowo doprowadzać stan naszej jamy ustnej do opłakanego stanu.

HelloDent

Wiesz, co niszczy twoje zdrowie? Nawyki mogące doprowadzić do katastrofy

Każdy z nas ma świadomość istnienia pewnych nawyków, które są niezdrowe dla zębów – większość jednak sprowadza dbanie o jamę ustną do ograniczenia słodyczy oraz higieny jamy ustnej co najmniej dwa razy dziennie. Oczywiście, świadomość podstaw dbania o zęby jest bardzo ważna, jednak nie należy zatrzymywać się wyłącznie na tych faktach. Istnieją bowiem nawyki, które bardzo często są elementem codzienności wielu z nas, lecz nie wiążemy ich ze stanem naszej jamy ustnej. Postanowiliśmy przytoczyć kilka z nich. Sprawdź, jak wiele z nich dotyczy ciebie i twojej rutyny!

– Obgryzanie paznokci to niewłaściwy nawyk, który zazwyczaj dotyczy dzieci i nastolatków. Chociaż z reguły nieuzasadniona potrzeba obgryzania paznokci zanika po 18. roku życia, wiele osób na świecie wciąż zmaga się z tego rodzaju nawykiem. Regularne obgryzanie paznokci jest w stanie spowodować przesuwanie się zębów z miejsca, czego skutkiem może być powstawanie wiórów oraz pęknięć na powierzchni zęba, a także odłamków w szkliwie. Zazwyczaj obgryzanie paznokci powiązane jest z odczuwaniem sporego stresu, dlatego też zaleca się znalezienie innego, zdrowszego sposobu na jego rozładowanie.

– Podpieranie brody ręką to kolejny nieoczywisty gest, mogący doprowadzić do uszkodzeń zębów. Zagryzamy przez to mocniej zęby, a one naciskają na siebie z o wiele większą siłą niż normalnie. Pod wpływem dużych emocji można nieświadomie zgrzytać zębami, co doprowadza do niszczenia szkliwa.

– Żucie gumy to bardzo kontrowersyjny nawyk. Mimo tego że sporadyczne żucie oczyszcza jamę ustną, problem występuje wtedy, gdy żujemy ją przez cały dzień. Nadużywanie gumy do żucia jest w stanie doprowadzić do nadwyrężenia stawu skroniowo-żuchwowego, tym samym powodując asymetrię twarzy. Ponadto nadmierne żucie gumy jest w stanie doprowadzić do wydzielania kwasów żołądkowych, czego skutkiem mogą być biegunki czy bóle brzucha.

– Używanie drewnianych wykałaczek w celu pozbycia się resztek zalegających w przestrzeni między zębami jest ryzykowne; chociaż poprawne używanie może rzeczywiście pomóc usunąć zalegającą cząsteczkę, należy zaznaczyć, że jeden zły ruch i można spowodować uszkodzenie szkliwa zębów, zranienie tkanki dziąseł czy nawet złamanie zęba. O wiele lepiej jest zamiast wykałaczki wybrać nić dentystyczną czy specjalne wersje wykałaczek dentystycznych, jakie znajdziemy między innymi pod adresem https://hellodent.pl/.

Jak znaleźć motywację do dokładniejszego dbania o swoje zęby?

Chociaż brak motywacji do dokładnego mycia zębów najczęściej dotyczy dzieci, a nie dorosłych, w sklepach internetowych takich jak HelloDent spotkać można wiele akcesoriów, które mają na celu lepsze zmotywowanie do poświęcenia większej uwagi czyszczeniu jamy ustnej. Ciekawym rozwiązaniem są specjalne pastylki służące do wybarwiania płytki nazębnej, wykonane z połączenia barwników spożywczych reagujących na substancje organiczne. Są one dwutonowe, co oznacza, że starszy osad nazębny ulega zabarwieniu na niebiesko, natomiast nowszy na czerwono. Ich sposób użycia jest nad wyraz prosty: wystarczy położyć na języku 1 tabletkę (dzieciom zaleca się połowę), pogryźć oraz przy pomocy śliny rozprowadzić po jamie ustnej – i gotowe. Czas na usuwanie płytki nazębnej! Zmiana dotychczasowych nawyków może przynieść szereg korzyści, objawiających się zdrowszym uśmiechem i prawidłowym stanem jamy ustnej. Warto zacząć od dziś!

Dodaj komentarz