Propozycje na weekend w Poznaniu


W najbliższy weekend w Poznaniu będzie można obejrzeć zabytkowe samochody i poznać sekrety modystek. Na Świętym Marcinie pojawi się okazja, by poznać sąsiadów i zagrać w wyjątkową grę miejską, a uczestnicy festiwalu „Rusałka – jezioro, które łączy” spędzą aktywnie czas, poznając lokalną historię. Poza tym na wszystkich czekają liczne koncerty, spektakle i wystawy.

Dzień Sąsiada

Piątek 8.09

Dni Poznańskich Kinomanów 

Dni Poznańskich Kinomanów poświęcone są pamięci Bogdana i Marii Kalinowskich – największych miłośników kina w stolicy Wielkopolski. Poza pokazami filmowymi w programie znajdą się również atrakcje takie jak spacery, Secret Cinema czy pubquiz. W piątek odbędzie się pokaz sekretnego kina – można kupić bilet na seans, nie znając jego tytułu i lokalizacji – miejsce spotkania zostanie ogłoszone 24 godziny przed seansem.

Kino Rialto oraz inne lokalizacje

Godz. 18:00

Bilety: od 25 zł

Więcej informacji na stronie wydarzenia 

Wernisaż wystawy „Obok i w. O peryferiach Poznania w fotografii”

Górczyn, Winogrady, Zawady, czy też Dębiec – na czarno-białych fotografiach będzie można zobaczyć miejsca odległe od centrum i dzisiejszych czasów. Będą ukazywać ludzi, ich życie codzienne wypełnione pracą, ale też wydarzenia ważne dla lokalnych społeczności. Pozwolą również dostrzec zmiany, które zaszły w ciągu kilkunastu dekad.

CK Zamek, Sala Wystaw, ul. Święty Marcin 80/82

Godz. 18:00

Bilety: 12-22 zł

Więcej informacji na stronie

Woyzeck w Teatrze Nowym

Spektakl to inscenizacja dramatu Georga Büchnera, który nigdy nie został skończony, a jego scen nie ułożono w docelowej kolejności. W małym miasteczku dochodzi do tajemniczego morderstwa ze szczególnym okrucieństwem. Pozorny spokój panujący w miejscowości znika, kiedy znaleziony zostaje trup Marii, matki dwuletniego dziecka. Główne podejrzenia padają na Woyzecka, partnera zabitej kobiety

Teatr Nowy, ul. Jana Henryka Dąbrowskiego 5

Godz. 19:00 (piątek, sobota, niedziela)

Bilety: 70-90 zł

Więcej informacji na stronie

Rusałka – jezioro, które łączy 

Już po raz trzeci Fundacja Barak Kultury zaprasza poznaniaków i poznanianki na nietypową lekcję historii. Dzięki projektowi „Rusałka – jezioro, które łączy” będzie można dowiedzieć się więcej o losach żydów, mieszkających przed wojną w stolicy Wielkopolski.  Festiwal rozpocznie wernisaż wystawy poświęconej Irenie Bobowskiej, poznańskiej konspiratorce i artystce, niezwykle utalentowanej rysowniczce i poetce.

Festiwal: różne lokalizacje. Wernisaż: Barak Kultury, Al. Marcinkowskiego 21

Wernisaż: godz. 19:00

Wstęp wolny

Więcej informacji na stronie

Jeff Gburek & Przyjaciele – Half Empty Full House

Artyści zapraszają na poetycki open mic z pejzażami dźwiękowymi. To rodzaj występu, w którym może brać udział publiczność.

Dom Tramwajarza / Pan Gar, ul. Słowackiego 19/21

Godz. 20:00

Bilety: od 30 zł

Więcej informacji na stronie

Kubańczyk – koncert

Jego najpopularniejszy utwór „Lady Pank’ liczy już prawie 40 milionów wyświetleń i był początkiem kariery muzycznej rapera. Od blisko trzech lat artysta jest w ciągłej trasie koncertowej, grając przy tym setki koncertów. Wspólny utwór z producentem Tribbsem pt. „Zatańczysz ze mną jeszcze raz’, czyli remake twórczości Krzysztofa Krawczyka znalazł się na listach przebojów w 2022 roku.

Nocny Targ Towarzyski, ul. Kolejowa 23

Godz. 20:00

Bilety: 65 zł

Więcej informacji na stronie wydarzenia 

Kino plenerowe na Starołęce

Rada Osiedla Starołęka-Minikowo wraz z Fundacją Edukacji Kulturalnej „Ad Arte” zapraszają na niezwykłe podróże filmowe w ramach „Kina plenerowego na Starołęce”. Zaprezentowana zostanie czarna komedia „Dzikie historie”.

Szkoła Podstawowa nr 59 im. gen. Jana Henryka Dąbrowskiego, ul. Baranowska 1

Godz. 19:30

Wstęp wolny

Więcej informacji na stronie wydarzenia

Sobota 9.09

Łazarskie Lato

Wakacje już minęły, ale Łazarskie Lato kręci się dalej. W ten weekend na odwiedzających czekać będą warsztaty szydełkowania, przyrodnicze oraz muzyczny podwieczorek. Miłośnicy teatru będę mogli udać się na zajęcia i spektakl teatralny.

Rynek Łazarski

Godz. 13:00 (sobota) 14:00 (niedziela)

Wstęp wolny

Szczegóły na stronie

Dzień Sąsiada

Coroczny Dzień Sąsiada to wyjątkowa okazja, aby wzmocnić więzi społeczne, bliżej się poznać i spędzić razem czas. Organizatorzy przygotowali koncerty i występy artystyczne. w ramach „Śpiewanek na Marcinie” uczestnicy będą zaproszenia do wspólnego śpiewu znanych szlagierów. Poza tym przygotowano liczne warsztaty, a także animacje i zabawy dla dzieci. Będzie można wziąć też udział w grze miejskiej „Odkryj Święty Marcin”.

ul. Św. Marcin

Godz. 12:00

Wstęp wolny

Więcej informacji na stronie

Atrakcje na targowiskach 

Nadchodzą kolejne wydarzenia z cyklu „A na targowiskach dzieje się… oj dzieje…”. Na placu Wielkopolskim odbędzie się pokaz rzemieślniczy z udziałem modystek. Uczestnicy będą mogli poznać bliżej zawód fachowców od kapeluszy, czapek, kaszkietów, meloników oraz innych fantazyjnych nakryć głowy. Z kolei na placu Bernardyńskim na poznanianków i poznanianki czekać będzie słodka niespodzianka

Plac Wielkopolski i Bernardyński

Godz. 9:00

Wstęp wolny

Więcej informacji na stronie

„Nigdy śniący” Studia Osobowości Teatru Porywacze Ciał

Wydarzenie odbywa się w ramach jubileuszu 10-lecia działalności Aktorskiego Studia Osobowości Teatru Porywacze Ciał. Ich pokazy premierowe zostaną zaprezentowane w siedzibie Teatru Ósmego Dnia. „Nigdy śniący” to spektakl dyplomowy w reżyserii Katarzyny Pawłowskiej.

Teatr Ósmego Dnia, ul. Ratajczaka 44

Godz. 19:00

Bilety: od 10 zł

Więcej informacji na stronie wydarzenia

Piknik z Automobilem

Piknik na Torze Poznań to okazja, by podziwiać sportowe próby uczestników rajdu zabytkowych samochodów. Organizatorzy zaplanowali wiele atrakcji dla całych rodzin. Wśród nich są m.in. przejażdżki zabytkowymi autobusami, wyścig dla dzieci w samochodzikach czy pokaz retro-mody. Tradycyjnie będzie już strefa food trucków i dmuchańce, a chętni będą mogli podriftować na gokartach elektrycznych. Będzie można też obejrzeć wystawę klubów motocyklowych i samochodowych z Wielkopolski oraz zabytkowych rowerów.

Tor Poznań

Od godz. 10:00

wstęp wolny

Więcej informacji na stronie poznan.pl

Narodowe Czytanie: Nad Niemnem

Biblioteki zapraszają na narodowe czytanie powieści Elizy Orzeszkowej. Fragmenty prezentujące losy Justyny i Jana, Marty i Anzelma, Emilii i Benedykta przeczytają przedstawiciele poznańskiej nauki i kultury. Poza tym przygotowano również inne atrakcje: piosenki ludowe z „Nad Niemnem” w aranżacji Edyty Czerneckiej, Adama Kokoszy i Leona Czerneckiego oraz warsztaty zielarskie.

Biblioteka Raczyńskich, Filia Sztuki, sala 5, pl. Wolności 19 oraz Wojewódzka Biblioteka Publiczna i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu, ul. Prusa 3

Biblioteka Raczyńskich: godz. 11:00, WBPiCAK: godz. 13:00

Wstęp wolny

Więcej informacji na stronie wydarzenia

Piknik militarny z okazji 84. rocznicy bitwy nad Bzurą

W trakcie pikniku zostaną zaprezentowane unikatowe pojazdy i uzbrojenie używane przez polskich żołnierzy w 1939 roku. W południe odbędzie się pokaz wyszkolenia kawaleryjskiego polskich ułanów. Wśród pozostałych atrakcji przewidziany jest spacer po parku Cytadela, a także zadania i animacje dla dzieci.

Muzeum Armii „Poznań”, park Cytadela

Godz. 11:00

Wstęp wolny

Więcej informacji na stronie wydarzenia

Marszobieg Pamięci „Wokół Rusałki”

To kolejna odsłona festiwalu „Rusałka – jezioro, które łączy”. Jego celem jest upamiętnienie więźniów obozów pracy niewolniczej, zmuszonych między innymi do pracy przy kopaniu Rusałki – obecnie miejsca rekreacji, spacerów, treningów. Marszobieg poprzedzi krótki wstęp historyczny.

start: plaża przy jeziorze Rusałka

Godz. 11:00

Wstęp wolny

Więcej informacji na stronie

Botanik- spacer z przewodnikiem

Choć ogród botaniczny w Poznaniu w obecnej lokalizacji funkcjonuje już niemal sto lat, to wart jest nieustannego odkrywania. Głównie ze względu na dokonywane w nim modernizacje i rozwój kolekcji roślin. Od pewnego czasu zmiany zachodzące w ogrodzie można obserwować przez cały rok, a nie wyłącznie latem. Poza tym, że miejsce to służy celom naukowym i dydaktycznym, pozwala także znaleźć wytchnienie mieszkańcom.

zbiórka: wejście główne do Ogrodu Botanicznego od ul. Dąbrowskiego

Godz. 11:00 i 15:00

Wstęp wolny

Więcej informacji na stronie wydarzenia

Muzyka z czasów Faustusa

Organizatorzy zapraszają na wyjątkowy koncert Orkiestry Antraktowej Teatru Polskiego w Poznaniu pod batutą Adama Domurata. W zabytkowej przestrzeni Dużej Sceny zabrzmi wyselekcjonowana, muzyka z czasów „Doktora Faustusa” – niemieckiego kompozytora Adriana Leverkühna, którego historię opowiedział Thomas Mann w swojej słynnej powieści.

Teatr Polski, ul. 27 Grudnia 8/10

Godz. 18:00

Bilety: 20 zł

Więcej informacji na stronie 

Tango pod gwiazdami

W najbliższą sobotę na dziedzińcu Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej pary ruszą tanecznym krokiem tanga. Zainteresowani będą mogli zatańczyć, ale też posłuchać muzyki, odpocząć, spotkać się z przyjaciółmi, a także poznać nowych ludzi. O tangu opowie Dariusz Rychlewicz a zatańczą – Iwona Piwońska i Marcin Poczta. Organizatorzy gwarantują, że każdy znajdzie coś dla siebie.

Dziedziniec Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej im. Olgi Sławskiej-Lipczyńskiej, ul. Gołębia 8

Godz. 18:00

Wstęp wolny

Więcej informacji na stronie wydarzenia

Młoda Scena 2.0: Dimera

To już kolejny koncert z cyklu Młoda Scena. W drugiej edycji wystąpi 5 zespołów prezentujących różne nurty i gatunki muzyczne. W ramach projektu powstaną koncertowe wideoklipy, które zostaną opublikowane w sieci.

Dom Tramwajarza / Pan Gar, ul. Słowackiego 19/21

Godz. 20:00

Wstęp wolny

Więcej informacji na stronie wydarzenia

Niedziela 10.09

Przejazd rowerowy „Między jeziorami”

Fundacja Barak Kultury razem z Fundacją „Rowerowa Polska” zaprasza na przejazd rowerowy „Między jeziorami” w ramach festiwalu „Rusałka – jezioro, które łączy” Trasa powiedzie przez miejsca historycznie związane z obozami pracy dla żydowskich pracowników przymusowych. W trakcie przejazdu uczestnikom będą towarzyszyć przewodnicy.

start: przy skwerze Sprawiedliwych wśród Narodów Świata przy ul. Królowej Jadwigi

Godz. 11:00

Wstęp wolny

Więcej informacji na stronie wydarzenia

Muzyka w studni: Oboeband

„Muzyka w studni” po raz kolejny zagości na Wildzie. Poznański Oboeband to zespół obojowo-fagotowy, którego skład stanowią wykładowcy, studenci oraz absolwenci Katedry Historycznych Praktyk Wykonawczych Poznańskiej Akademii Muzycznej. To jedyna tego rodzaju inicjatywa w Polsce, zrzeszająca muzyków grających na barokowych instrumentach podwójnostroikowych.

ul. Fabryczna 13AB

Godz. 18:30

Wstęp wolny

Więcej informacji na stronie wydarzenia

Powakacyjny sąsiedzki kiermasz wymiany odzieży dziecięcej 

Targowiska Poznańskie zapraszają na sąsiedzki kiermasz odzieży dziecięcej. Zainteresowani będą mogli wymienić się używanymi ubraniami oraz artykułami dziecięcymi, książkami i zabawkami.

Plac Wielkopolski

Godz. 11:00

Wstęp wolny

Więcej informacji na stronie

Spacer po Fest Fyrtlu: Jeżyce

W najbliższą niedzielę nadchodzi kolejne spotkanie z cyklu spacerów po Fest Fyrtlu. Tym razem zainteresowani będą mogli zwiedzić Jeżyce. Spacer będzie tłumaczony na polski język migowy.

start: przed bramą Starego Zoo

Godz. 11:30

Wstęp wolny

Więcej informacji na stronie wydarzenia

Poznański Szlak Legend dla Dzieci

Niedziela to idealny dzień do spędzenia czasu z rodziną. Poznański Szlak Legend dla Dzieci to pomysł na aktywny spacer po mieście. Trasa kulturowa poprowadzi po placach, uliczkach i kościołach Starego Miasta. Liczba miejsc jest ograniczona, decyduje kolejność przyjścia do punktu startowego. Gra miejska przygotowana jest dla rodzin z dziećmi w wieku 6-10 lat

Start: park Stare Koryto Warty

Godz. 11:00

Wstęp wolny, ilość miejsc ograniczona

Więcej informacji na stronie 

Potańcówka dla seniorów w Domu Tramwajarza

W najbliższą niedzielę odbędzie się potańcówka dla seniorów w rytmie największych przebojów. Organizatorzy gwarantują dancing w starym, dobrym stylu.

Dom Tramwajarza, ul. Słowackiego 19/21

Godz. 16:00

Bilety: 20 zł

Więcej informacji na stronie wydarzenia 

Wakacje z Teatrem Animacji

Teatr Animacji zaprasza najmłodszych widzów na plenerowe spektakle. W najbliższą niedzielę będzie można zobaczyć „Szałaputki” – pełne humoru przedstawienie dla najmłodszych widzów z wartką, czasami wręcz dramatyczną akcją. Bajka opowiada o przygodach nie do końca rozsądnych kurczaków, które niepomne przestróg swojej mamy narażają się na niebezpieczeństwa. W sytuacji gdy jedno z nich zostaje porwane przez Lisa, drugie spieszy mu z pomocą. Co ciekawe, w ekipie ratunkowej pojawia się też płochliwa Myszka. Czy przezwycięży swój strach i jak potoczą się losy tej nieco zwariowanej trójki bohaterów?

Jezioro Rusałka

Godz. 13:00

Wstęp wolny

Więcej na stronie wydarzenia

Koncerty Sołackie

Rada Osiedla Sołacz zaprasza na Koncerty Sołackie w zupełnie nowej odsłonie. Tym razem słuchaczy czeka spotkanie z piosenką międzywojenną – wystąpi Zespół Wokalny Inspiro Ensemble pod dyrekcją Aleksandry Wojtaszek.

Salon Muzyczny im. Feliksa Nowowiejskiego, al. Wielkopolska 11

Godz. 18:00

Wstęp wolny

Więcej informacji na stronie wydarzenia

Koncert Ani Dąbrowskiej

Nadchodzi wielki finał Festiwalu Literackiego Strzeszyn. Na scenie wystąpi Ania Dąbrowska – artystka, której twórczość jest nieodzownym elementem polskiej sceny muzycznej.

Teren rekreacyjny przy ul. Krajeneckiej

Godz. 19:00

Wstęp wolny

Więcej informacji na stronie wydarzenia 

Srebra Funduszu Obrony Narodowej

W najbliższy piątek odbędzie się oprowadzanie kuratorskie po wystawie Silva rerum, której tytuł oznacza dosłownie „las rzeczy”. Będzie to największa prezentowana ekspozycja sreber z Funduszu Obrony Narodowej w Muzeum Sztuk Użytkowych w Zamku Królewskim w Poznaniu.

Muzeum Sztuk Użytkowych, ul. Góra Przemysła 1

Godz. 12:00

Bilety: 5-7 zł

Więcej informacji na stronie

MG

 

 

 

Dodaj komentarz