Lech Poznań wygrał w Gliwicach z Piastem

Lech Poznań w swoim inauguracyjnym meczu sezonu 2023/24 PKO BP Ekstraklasy wygrał z Piastem w Gliwicach 2:1 (0:1). Bohaterem spotkania był Filip Marchwiński, który zdobył obie bramki dla Kolejorza.

Filip Marchwiński

W poznańskim zespole zabrakło kilku zawodników: Niki Kwekweskiriego, który ma złamaną kość śródręcza, a także kontuzjowanych Filipa Dagerstala oraz Aliego Gholizadeha. Na ból w łydce narzekał z kolei nowy nabytek Lecha Miha Blazić.

Pierwsza połowa to generalnie wyrównana, zachowawcza gra obu zespołów. Stuprocentowych okazji na objęcie prowadzenia przez jeden z nich nie było. Dopiero w 40. minucie sędzia Szymon Marciniak dopatrzył się faulu Filipa Bednarka na Michaelu Ameyawie i podyktował rzut karny. Na bramkę zamienił go Patryk Dziczek. Lech ruszył do odrobienia straty i o mało co sztuka ta by się mu udała. Filip Marchwiński po dośrodkowaniu Kristoffer Velde strącił piłkę, ale ta odbija się od słupka.

Kolejorz znakomicie rozpoczął drugą połowę, bo pd wyrównania. Silnym i precyzyjnym strzałem popisał się Marchwiński nie dając szans bramkarzowi gospodarzy Frantiskowi Plachowi. Osiem minut później popularny „Marchewa” uderzeniem głową dał Lechowi prowadzenie wykorzystując doskonałe dośrodkowanie Velde.