Ekologia, czyli ekonomia


Czy wiesz, ile pieniędzy ucieka przez kapiący kran? Na pewno wie to młodzież, która wzięła udział w projekcie i konkursie „Przyroda liczy na Ciebie”. Podczas uroczystego zakończenia przedsięwzięcia z ekologiczno-ekonomicznymi zadaniami zmierzyły się także osoby publiczne z Poznania.

Projekt dotyczący ekologicznych zachowań i płynących z nich korzyści finansowych rozpoczął się pod koniec ubiegłego roku szkolnego i realizowany był na terenie całego województwa. Wzięły w nim udział szkoły podstawowe, gimnazja i szkoły ponadgimnazjalne – łącznie 77 zespołów, których zadaniem było opracowanie zestawu zadań matematycznych związanych z oszczędzaniem pieniędzy dzięki ochronie środowiska. Organizatorzy programu – Eduintegrator.pl oraz fundacja „Pro Terra” – chcieli w ten sposób wpłynąć na wyobraźnię młodzieży i ich rodzin.

– Nic tak dobrze nie uświadamia nam strat, jak przeliczanie ich na pieniądze. To samo dotyczy ochrony środowiska. Jeśli ktoś powie nam, że biorąc prysznic zamiast kąpieli w wannie, możemy dziennie zaoszczędzić 50 litrów wody, to pewnie się tym nie przejmiemy. Ale jeśli wyliczymy, że w ten sposób 4-osobowa rodzina może rocznie zaoszczędzić nawet 700 zł, to taka informacja musi zrobić duże wrażenie – mówi Joanna Ciechanowska-Barnuś, prezes fundacji „Pro Terra”.

Tworzone przez młodych Wielkopolan zadania miały dotyczyć m.in. niepożądanych zmian obserwowanych w przyrodzie, wpływu człowieka na środowisko, gospodarowania odpadami, odnawialnych i nieodnawialnych źródeł energii czy też wydatków i dochodów gospodarstwa domowego związanych z ekologicznym trybem życia.

Ogłoszenie wyników konkursu, podsumowanie projektu i wręczenie nagród odbyło się podczas uroczystej gali połączonej z Wielkim Sprawdzianem wiedzy ekologiczno-ekonomicznej, który został przygotowany na podstawie najlepszych zadań uczestników konkursu. Test z humorem i powodzeniem rozwiązywali przedstawiciele wielkopolskich instytucji i firm, m.in. Ewa Murawska z firmy Remondis Sanitech Poznań, Ewa Papla z fundacji Obywatelki czy Maciej Narożny, prezenter Radia Eska.

– Projekt zakończyliśmy sprawdzianem dla dorosłych, przez co sprawiliśmy radość dzieciom. Odwrócona formuła miała wzmocnić wymiar edukacyjny akcji. Chcieliśmy w ten sposób pokazać, że nie tylko dzieci, ale również dorośli, powinni edukować się w zakresie ekologii – komentuje Agnieszka Wujek z Eduintegrator.pl.

Zwycięska szkoła – Gimnazjum nr 3 ze Swarzędza – otrzymała laptopa, a dziesięcioosobowy zespół, który reprezentował placówkę, wyjedzie na jednodniową wycieczkę do Ośrodka Edukacji Ekologicznej. W wycieczce edukacyjnej weźmie również udział drużyna z Gimnazjum w Witkowie – laureat drugiego miejsca oraz druga grupa z Gimnazjum nr 3 ze Swarzędza, która znalazła się na miejscu trzecim. Ponadto w kategorii indywidualnej, wyróżnionych zostało dziesięciu twórców najciekawszych zadań. W nagrodę otrzymali oni tablety. Rozdane zostały także drobne upominki dla wszystkich placówek, które wzięły udział w przedsięwzięciu.

– Projekt daje szkołom okazję na szeroką promocję. Najbardziej interesujące zadania wraz z danymi autorów i szkoły publikowane będą w środkach masowego przekazu, w materiałach edukacyjnych, a także wykorzystywane podczas konferencji, spotkań i warsztatów – podsumowuje Agnieszka Wujek z Eduintegrator.pl.

Dodaj komentarz