Skarby wydobyte z bagien


Najstarsza znana nauce Wielkopolanka żyła 10 tysięcy lat temu, miała ciemną skórę i niebieskie oczy. Co robiła i jakimi przedmiotami posługiwała się na co dzień? Można się tego dowiedzieć, odwiedzając najnowszą wystawę czasową Muzeum Archeologicznego w Poznaniu.

Skarby wydobyte z bagien

Ekspozycję „Skarby wydobyte z bagien. Życie codzienne łowców-zbieraczy z Krzyża Wielkopolskiego” można będzie oglądać od najbliższego czwartku, 29 czerwca. Prezentuje ona wyniki 20 lat badań archeologicznych prowadzonych przez Instytut Archeologii i Etnologii PAN w Poznaniu na unikatowym stanowisku bagiennym, położonym na krawędzi doliny Noteci w Krzyżu Wielkopolskim. Zachowały się na nim pozostałości pobytu grup łowców-zbieraczy z okresu między około 12 700 a 9 000 lat temu.

Z tak odległych czasów przetrwały do dzisiaj na ogół wyłącznie przedmioty wykonane z kamienia. Osada w Krzyżu jest jednak wyjątkowa. Dzięki szczególnym warunkom przyrodniczym archeolodzy odkrywali tam rzeczy wykonane z kości, poroża, drewna i innych surowców roślinnych.

Więcej na kolejnych stronach tego artykułu:

Dodaj komentarz