Pamięci ofiar Czerwca’56


„Światełko dla Czerwca’56” to projekt edukacyjny Muzeum Powstania Poznańskiego-Czerwiec 1956. Od 14 lat, dzieci i młodzież odwiedzają groby osób związanych z poznańskimi wydarzeniami, poznają lokalną historię, kształtując tym samym swoją regionalną tożsamość. W inauguracji akcji na Cytadeli, przy grobie Mariana Kubiaka, wziął udział Jędrzej Solarski, zastępca prezydenta miasta.

Światełko dla Czerwca'56
Rozpoczęła się kolejna edycja akcji „Światełko dla Czerwca’56”. Jak co roku, tuż przed rocznicą wydarzeń, na grobach zapłoną symboliczne światełka pamięci. W wyznaczone dni uczniowie oraz przedszkolaki z całej Polski wyruszają na cmentarze, aby uporządkować groby wybranych osób i zapalić znicze.Przedsięwzięcie zainicjowane przez Muzeum Powstania Poznańskiego-Czerwiec 1956 ma na celu upamiętnienie nieżyjących już uczestników buntu oraz osób.

– Korzystajcie z tej szansy, że są wśród nas jeszcze żyjący powstańcy z Czerwca’56. Możecie z nimi porozmawiać, możecie do nich się uśmiechnąć, podziękować – zwrócił się do młodzieży Jędrzej Solarski, zastępca prezydenta miasta. – Jak byłem w waszym wieku to robiłem wywiady z powstańcami wielkopolskimi. Teraz niestety wszyscy już nie żyją, dlatego korzystajcie z obecności bohaterów Czerwca’56, bo to realna, żywa historia. Ci ludzie walczyli, żebyśmy my teraz mogli żyć w wolnym kraju.

Więcej na kolejnych stronach tego artykułu:

Dodaj komentarz