Czerwonacki Panel Obywatelski


„Zielony Czerwonak :) Jak sprawić, by nasza gmina była bardziej ekologiczna?” – to temat pierwszego w historii gminy Czerwonak Panelu Obywatelskiego, który rozpocznie się 15 kwietnia w godzinach 10.00-13.00 w Centrum Kultury i Rekreacji w Koziegłowach (ul. Piłsudskiego 3). Drugie spotkanie – warsztatowe – odbędzie się w następnym tygodniu.

Czerwonacki Panel Obywatelski

Panel Obywatelski to technika, która polega na zasięganiu przez administrację publiczną opinii grupy mieszkańców danego terytorium lub użytkowników określonych usług publicznych. Jego celem jest wspólne wypracowanie konkretnych rekomendacji dla administracji publicznej w zadanym z góry temacie, np. walki ze smogiem albo adaptacji do zmian klimatu.

– By podjąć mądrą decyzję, trzeba się do niej dobrze przygotować. Dlatego w sobotę spotykamy się na części edukacyjnej panelu, gdzie cztery prelegentki podzielą się z nami wiedzą o tym, jak gminy mogą przeciwdziałać zmianom klimatycznym i dbać o środowisko – wyjaśnia Wojciech Skrzekut ze Stowarzyszenia Lepsza Gmina Czerwonak, które pozyskało grant na organizację panelu.

– W kolejnym tygodniu, to jest 22 kwietnia spotkamy się na części warsztatowej, podczas której mieszkańcy będą wypracowywać rekomendacje dla gminy. Następnie zostaną one poddane głosowaniu, a propozycje, które uzyskają największe poparcie będą wpisane w polityki środowiskowe gminy Czerwonak – dodaje Wojciech Skrzekut.

Patronat honorowy nad wydarzeniem objął wójt gminy Czerwonak Marcin Wojtkowiak:

– Czerwonak to miejsce, w którym liczymy się z głosem mieszkańców, słuchamy ich, potrafimy razem działać dla wspólnego dobra. Panel Obywatelski to innowacyjna technika konsultacyjna, na którą dotychczas mogły sobie na nią pozwolić tylko duże miasta – jak Poznań czy Gdańsk. Myślę, że jesteśmy w tym przypadku pionierem, na pewno wśród gmin wiejskich – mówi Marcin Wojtkowiak wójt gminy Czerwonak.

W Czerwonackim Panelu Obywatelskim weźmie udział 30 osób z terenu całej gminy, które wcześniej zgłosiły swoją chęć i wypełniły formularz zgłoszeniowy. Wsparcie eksperckie zapewniły dodatkowo Stowarzyszenie Len z Kicina, Fundacja Leśne Dziki oraz Uniwersytet Przyrodniczy.

PROGRAM PANELU – CZĘŚĆ EDUKACYJNA – SOBOTA 15 KWIETNIA

10.05-10.10

Powitanie uczestników: Marcin Wojtkowiak, wójt gminy Czerwonak

10.10-10.20

Omówienie zasad Czerwonackiego Panelu Obywatelskiego: dr Adam Choryński

10.20-10.50

„Ogrody społeczne w aspekcie ochrony środowiska. Realizacja terenów zieleni oraz akcji społecznych w Gminie Czerwonak”: mgr inż. Katarzyna Hanuszewska

10.50-11.20

„Zielone standardy dla gminy Czerwonak”: dr Joanna Nawrocka-Rohnka

11.20-11.30

Przerwa kawowa

11.30-12.00

„Zmiany w ekstremach klimatycznych i ich konsekwencje – obserwacje i projekcje na przyszłość” – dr inż. Iwona Pińskwar

12.00-12.30

„Działania permakulturowe chroniące przed ekstremalnymi zjawiskami pogodowymi”: mgr inż. Haremza Marcelina

12.30-13.00

Dyskusja plenarna z udziałem panelistów i prelegentek.

***

Organizatorem Czerwonackiego Panelu Obywatelskiego jest Stowarzyszenie Lepsza Gmina Czerwonak, które przy współpracy Urzędu Gminy Czerwonak realizuje to zadanie z grantu „Obywatelska gmina Czerwonak” finansowanego ze środków Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Rządowego Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich NOWEFIO na lata 2021-2030.

Dodaj komentarz