Miesiąc Pamięci Narodowej w Poznaniu


Kwiecień to Miesiąc Pamięci Narodowej. W Poznaniu rozpocznie się on uroczystościami w Forcie VII dla uczczenia pamięci ofiar okupacji niemieckiej 1939-45. W tym roku centralną postacią obchodów jest pastor, ks. Gustaw Manitius.

Fort VII w Poznaniu

Tradycja obchodzenia Miesiąca Pamięci Narodowej została zapoczątkowana krótko po zakończeniu II Wojny Światowej. Wybór kwietnia nie był przypadkowy – w tym miesiącu miało miejsce wiele ważnych, często dramatycznych wydarzeń w historii Polski, takich jak deportacje Polaków na Syberię i do Kazachstanu, tragedia polskich oficerów, którzy zostali zamordowani przez NKWD w Katyniu, Kozielsku, Ostaszkowie i w innych miejscach. W Poznaniu pamięć o bohaterach, walczących i ginących za wolność i niepodległość naszego kraju, jest wciąż żywa.

Podczas II wojny światowej również Fort VII stał się miejscem uwięzienia i kaźni, był pierwszym nazistowskim obozem koncentracyjnym zlokalizowanym na terenie okupowanej Polski. Śmierć poniosło w nim ok. 20 tys. osób.

– Fort VII był pierwszym obozem koncentracyjnym na ziemiach polskich – podkreśla Grzegorz Ganowicz, Przewodniczący Rady Miasta Poznania. – Dlatego to właśnie tu, w najbliższą środę o godz. 12 uczcimy ofiary niemieckiej okupacji w latach 1939-1945. – W czasie tej uroczystości zawsze staramy się przypomnieć konkretną postać lub wydarzenie, które z jest związane z historią Fortu VII. W tym roku jest to postać pastora, ks. Gustawa Manitiusa.

Więcej na kolejnych stronach tego artykułu:

Dodaj komentarz