Poznańskie Targi Książki i Targi Edukacyjne


Prezentacje 150 placówek oświatowych, warsztaty, oferta książkowa 170 wydawców, spotkania z blisko 150 twórcami – autorami i ilustratorami – tak zapowiada się weekend 10 – 12 marca na Poznańskich Targach Książki i Targach Edukacyjnych. Wydarzenia cieszą się ogromną popularnością wśród zwiedzających. W zeszłym roku gościliśmy aż 42 000 miłośników literatury, edukacji i spotkań z autorami.

Poznańskie Targi Książki i Targi Edukacyjne

Największa księgarnia w mieście, czyli Poznańskie Targi Książki

Poznańskie Targi Książki to idealna okazja do spędzenia czasu z literaturą i pogłębienia czytelniczych pasji. W tym roku udział w targach weźmie ponad 170 wydawców. Na stoiskach nie zabraknie klasyki, książek, które w minionym roku znalazły się na listach bestesellerów, a przede wszystkim najnowszych propozycji wydawniczych.

– Poznańskie Targi Książki to nie lada gratka dla wszystkich moli książkowych i kolekcjonerów książek. Każdy znajdzie tu coś dla siebie – nie zabraknie literatury obyczajowej, fantastyki, powieści kryminalnych, romansów, powieści historycznych, biografii, reportaży oraz literatury young adult, a także książek dla najmłodszych dzieci. Co ważne, możemy spodziewać się, że wielu wystawców przygotuje atrakcyjne rabaty, więc targi staną się doskonałą okazją
do uzupełnienia domowej biblioteczki
 – komentuje Marcin Gorynia, Dyrektor Poznańskich Targów Książki.

Po autograf na Poznańskie Targi Książki

W ubiegłym roku Poznańskie Targi Książki odwiedziło ponad 40 tys. zwiedzających. Przyciągały nie tylko tysiące książek, ale przede wszystkim możliwość wzięcia udziału w spotkaniach z autorami, a tych na tegorocznej edycji również nie zabraknie. Swoją obecność zapowiedziało ponad 150 twórców.

– Tegoroczną edycję odwiedzą znakomici autorzy, których książki pojawiają się na listach bestesellerów. Będą m.in. Wojciech Chmielarz, Łukasz Orbitowski, Max Czornyj, Ryszard Ćwirlej czy Bogdan Rymanowski. Nie zabraknie także pisarzy zza granicy. Odwiedzą nas Carla Montero – hiszpańska autorka bestsellerowych powieści należących do gatunku literatury współczesnej, a także Antonio Iturbe i Jaroslav Rudis – mówi Marcin Gorynia, dyrektor targów.

Na Poznańskich Targach Książki nie zabraknie również twórców gatunku young adult. Będzie można spotkać m.in. Katarzynę Barlińską (vel Pizgacz vel P.S. Herytiera) – niezwykle poczytną autorkę, której powieści przekonały tysiące młodych czytelników i czytelniczek, a także Martę Łabęcką, Monikę Rutkę, Weronikę Marczak czy Mateusza Cieślika.

Spotkania autorskie na Poznańskich Targach Książki prowadzone będą aż na czterech równolegle działających scenach targowych. Jedna z nich została oddana pod kuratelę Fundacji GRANDA. Oznacza to świetnie poprowadzone spotkania z autorami nie tylko kryminałów, ale też powieści obyczajowych, książek dla dzieci, reportaży i wielu innych gatunków. Wśród gości znajdą się: Katarzyna Kostołowska, Joanna Jodełka, Zofia Mąkosa, Adam Wajrak, Radek Nawrot, Julia Łapińska, Agnieszka Olejnik, Klaudia Muniak, Nina Zawadzka, Agnieszka Kulbat, Adrian Ksycki, Ola Śmigielska i wielu innych. Dodatkowo w niedzielny poranek GRANDA zaprasza dzieci na warsztaty z tworzenia ilustracji książkowych.

Twórców będzie można spotkać również na stoiskach wydawnictw oraz w specjalnej strefie, gdzie będą rozdawać autografy. Pełna listów autorów, którzy pojawią na MTP dostępna jest na stronie targiksiazki.pl.

Poznańskie Targi Książki dla najmłodszych

Poznańskie Targi Książki to także bogata oferta książek dla dzieci. Organizatorzy wydarzenia zapraszają całe rodziny po nowości wydawnicze z ulubionymi bohaterami najmłodszych czytelników, a samych rodziców także na spotkania autorskie z twórcami literatury dziecięcej, m.in. z Madaleną Galewską-Kustrą – autorką przygód Pucia, który pomaga dzieciom w nauce mowy oraz Urlichem Hube, którego sztuka „O ósmej na arce” została przetłumaczona aż na 30 języków, nagrodzona między innymi Deutsche Kindertheaterpreis, KinderLITERAturpreis oraz National Jewish Book Award, a w wersji książkowej stała się bestsellerem.Ostatniego dnia targów odbędą się także warsztaty ilustratorskie dla dzieci w wieku 7-14 lat, a przez wszystkie 3 dni targów będzie działała Strefa Rodzinnego Czytania.

Scrrable, winyle i komiksy

Podobnie jak w roku ubiegłym, miłośnicy słownych potyczek znajdą coś dla siebie
w specjalnej Strefie Scrabble. Z kolei na fanów muzyki będzie czekać blisko 10 000 płyt winylowych przygotowanych przez wystawców z Polski i zagranicy w ramach już IV odsłony Giełdy Winyli. Swoje podwoje otworzy też strefa komiksu.

Książki na TikTok-u

Nowością na tegorocznych Poznańskich Targach Książki będzie Strefa TikTok-a. Przez wszystkie trzy dni będą w niej gościć członkowie znanej wśród młodzieży grupy TikTok BookClub. W programie strefy mnóstwo rozmów o książkach, ich promocji z wykorzystaniem sociam mediów, a także o cieniach i blaskach współpracy pomiędzy wydawcami, a TikTokerami.

Poznańskie Targi Książki odbędą się na terenie MTP w dniach 10-12 marca w towarzystwie Targów Edukacyjnych, które skierowane są do uczniów poszukujących nowych szkół, rodziców i nauczycieli.

Edukacyjny weekend na MTP

W programie wydarzenia prezentacja oferty edukacyjnej blisko 150 placówek oświatowych oraz wiele atrakcji dla uczniów, bezpłatne warsztaty i szkolenia dla nauczycieli, rodziców i opiekunów. Hasło przewodnie tegorocznych Targów Edukacyjnych brzmi „Wielkopolski pociąg do edukacji”. W podróż, której celem jest zdobywanie wiedzy i nowych kompetencji, zabiorą targowych gości przede wszystkim wystawcy – wielkopolskie licea, technika, szkoły branżowe, szkoły policealne, szkoły językowe, a także szkoły wyższe z całego kraju. Nie zabraknie także prelekcji, pokazów i szkoleń.

Porozmawiajmy o edukacji

Scena w pawilonie 7A będzie tętniła życiem od rana do wieczora każdego dnia targowego. Wystąpią na niej wyjątkowi goście, m.in.: dr Marek Michalak Rzecznik Praw Dziecka w latach 2008-2018, Mariusz Szczygieł czy mistrz świata w cukiernictwie Paweł Mieszała. Na scenie przeprowadzane będą także wywiady, konkursy, pokazy policji oraz rozmowy o istocie edukacji w lokalnych szkołach mundurowych.

Szkolenia, warsztaty i wykłady

W ramach Targów Edukacyjnych w Poznaniu odbędą się liczne warsztaty, wykłady i szkolenia, skierowane do nauczycieli, bibliotekarzy i pracowników oświaty. W programie m.in. takie spotkania jak Smartfon jako środek dydaktyczny na lekcji czy Pięć języków miłości – pięć sposobów budowania kompetencji emocjonalno-społecznych uczniów. Eksperci podzielą się  także wiedzą jak budować umiejętność samodzielnego myślenia w szkole, przedstawią sposoby skutecznego wspierania pamięci, poruszą temat bezpieczeństwa w sieci, będą podpowiadać, jak uatrakcyjnić zajęcia z różnych przedmiotów. Chętni będą mogli także uczestniczyć w wykładzie: Domowe Zero Waste prowadzonym przez autorkę bestsellerów ułatwiających czytelnikom niemarnowanie żywności oraz w spotkaniu na temat równowagi cyfrowej w rodzinie. W dniach 10-11 marca odbędzie również w II Ogólnopolska Konferencja Dyrektorów Placówek Doskonalenia Nauczycieli i Publicznych Bibliotek Pedagogicznych.

Na warsztaty i wykłady należy wcześniej zarejestrować się. Pełna lista oraz zapisy dostępne są tutaj.

Poszerzamy kompetencje zawodowe

Z ofertą edukacyjną wystąpią także Wielkopolskie Samorządowe Centra Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego. Przybliżone zostaną zawody medyczne i około medyczne m.in.  technik farmaceutyczny, asystentka stomatologiczna, opiekun medyczny oraz technik masażysta, technik usług kosmetycznych. Na stoiskach Centrów Wsparcia Rzemiosła Kształcenia Dualnego i Zawodowego będą prowadzone indywidualne konsultacje zawodowe oraz pokazy zawodów technik budowy fortepianów, tapicer, dekarz czy mechatronik.

Na żywo – praca w studiach nagraniowych

Centra i Ośrodki Doskonalenia Nauczycieli oprócz doradztwa dla nauczycieli zaprezentują
na swoich stoiskach pracę studiów nagraniowych. W programie studia z Konina odbędą się rozmowy m.in. z Marzeną Kendrą nt. tworzenia szkół przyjaznych uczniom, natomiast o edukacji w bibliotece opowie Mirona Adamska. W konińskim studiu także wywiad z Nauczycielem Roku panią Iwona Pietrzak Płachtą. Oddział kaliski przeprowadzi prelekcję z prof. UAM dr hab. Piotrem Łuszczykiewiczem pt. Język – nasz przyjaciel lub wróg.

ODN Leszno zaprosi do studia m.in. Krzysztofa Tarke, który opowie o swoich doświadczeniach podróżniczych. Studio pilskie przeprowadzi z kolei pokazy zawodowe. Pokazom będą towarzyszyć rozmowy na tematy predyspozycji do wykonywania danego zawodu.

Oferta Publicznych Bibliotek Pedagogicznych

Bogaty program na swoich stoiskach przedstawią również Publiczne Biblioteki Pedagogiczne z Piły, Kalisza, Konina, Leszna i Poznania. W programie można znaleźć prezentacje książek niezwyczajnych, np. picturebooków, książek 3D czy książek z rozszerzoną rzeczywistością. Na stoiskach będzie można wziąć udział w zajęciach z kodowania, w których wykorzystane zostaną roboty „MIND”, a chętni uczniowie będą mogli sprawdzić swoją znajomość utworów literackich. Biblioteki zabiorą zwiedzających również w podróż do świata fantazji prezentując literaturę w trzech wymiarach. Do tego celu zostaną wykorzystane długopisy 3D, których zastosowanie będzie przedstawione osobom zainteresowanym nowatorskimi działaniami „poza ekranem”.

Akcje charytatywne

Targi Edukacyjne w Poznaniu, wzorem lat poprzednich, mają także wymiar charytatywny. Tegoroczna akcja #AktywnieDlaAlicji ma na celu zebranie środków niezbędnych na kolejny etap leczenia czteroletniej dziewczynki cierpiącej na szereg wad wrodzonych. Osoby pragnące wesprzeć zbiórkę będą mogły to zrobić poprzez aktywność w social mediach i jazdę na rowerkach stacjonarnych na stoisku nr 24. Zebrane środki finansowe organizatorzy przekażą Fundacji Zdrowia i Kultury – „Kochaj Życie”.

Nie samą nauką człowiek żyje

Tegoroczną edycję Targów Edukacyjnych uświetnią występy koncertującej na całym świecie Orkiestry Vivat, Wiktorii Krakowskiej, Katarzyny Hybiak oraz Joanny Dudkowskiej, jednej z najbardziej rozpoznawalnych gitarzystek basowych, która wystąpi w towarzystwie Chucka Fraziera. Nie zabraknie też pokazów tanecznych i akrobatycznych m.in uczniów Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej, Skillart Dance Studio i występy uczniów wielkopolskich szkół – Teatrzyk Zielona Gęś przedstawia w wykonaniu uczniów XX LO z Poznania, pokaz piłkarski uczniów Szkoły Podstawowej nr 13 w Poznaniu. Na targach będzie też miało miejsce podsumowanie konkursu Polacy w świecie (Stany Zjednoczone) znani z działalności publicznej, misyjnej, naukowej, artystycznej i sportowej”.

Organizatorami Targów Edukacyjnych są: Województwo Wielkopolskie, Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Koninie oraz Grupa MTP.

Wstęp na Targi Edukacyjne i towarzyszące im Poznańskie Targi Książki jest bezpłatny.

Godziny otwarcia: piątek 10:00-18:00 | sobota 9:00-18:00 | niedziela 9:00-16:00

Lokalizacja: wydarzenia będą odbywać się w pawilonach 5A, 7, 7A, 8 i 8A. Warsztaty odbywają się w Poznań Congress Center – wejście od ul. Śniadeckich.

Wejście: wejście główne od ul. Śniadeckich (Wejście Zachodnie), wejście również od strony dworca Poznań Główny (Hol Wschodni).

Fot. Hieronim Dymalski

Dodaj komentarz