Znamy Tarnowskie Lwy 2023


27 stycznia w hali sportowej OSiR przy Zespole Szkół Technicznych w Tarnowie Podgórnym odbyło się Spotkania Noworoczne. Na zaproszenie wójta Tarnowa Podgórnego Tadeusza Czajki i przewodniczącej Rady Gminy Krystyny Semby odpowiedzieli samorządowcy, przedsiębiorcy, społecznicy. Swoją obecnością spotkanie zaszczycił poseł Waldy Dzikowski oraz starosta poznański Jan Grabkowski i wiceprzewodnicząca Sejmiku Województwa Wielkopolskiego Agnieszka Grzechowiak. Przyjechała także ukraińska delegacja z Kamieńca Podolskiego, rejonu partnerskiego Tarnowa Podgórnego.

Tarnowskie Lwy 2023
Od lewej: Krystyna Semba, Anatoli Bernaszewski, Krystyna Turska, Denis Szewczuk, Zdzisław Bernaczyk, Tadeusz Czajka.

Na początku miniony rok podsumował wójt Tadeusz Czajka. Podziękował za ogrom społecznego wsparcia na rzecz Ukrainy – w szczególności za środki finansowe na zakup pojazdów, za pomoc rzeczową przekazywaną do gminnych magazynów humanitarnych. Przypomniał także o szeroko konsultacjach, jakie były prowadzone w ramach przygotowywania Planu Rozwoju Lokalnego (mieszkańcy zgłosili ponad 190 propozycji zadań inwestycyjnych za łączną kwotę prawie ćwierć mld zł, a hierarchia ich realizacji została ustalona w powszechnym głosowaniu elektronicznym i tradycyjnym).

Następnie wspólnie z przewodniczącą Krystyną Sembą wójt wręczył tytuły Tarnowskim Lwom: w kategorii Kobieta przedsiębiorcza wyróżnienie otrzymała prezes MED-LUX Krystyna Turska, a w kategorii Polski menadżer zagranicznej marki – prezes JOWAT Zdzisław Bernaczyk.

Prezes MED-LUX Krystyna Turska

Krystyna Turska w 1999 r. odważnie podjęła wyzwanie uruchomienia wielospecjalistycznej przychodni MED-LUX w Przeźmierowie, która dziś jest ważnym punktem na zdrowotnej mapie gminy Tarnowo Podgórne. W 2006 r. otworzyła drugą przychodnię w Luboniu, a następnie w 2010 roku w Przeźmierowie, w odpowiedzi na potrzeby pacjentów, wybudowała kolejny obiekt z dwiema w pełni wyposażonymi salami operacyjnymi. Dziś w kierowanych przez nią placówkach zatrudnionych jest ok. 120 osób, a trzonem są wysoko wykwalifikowani lekarze, przyjmujący w ramach umów z NFZ oraz na zasadach komercyjnych. Kierowaną przez nią placówkę wyróżniają przyznane akredytacje na szkolenia lekarzy rodzinnych i medycyny pracy oraz możliwość organizowania staży specjalizacyjnych. W czasie pandemii zdecydowała, że jej przychodnia będzie pracować nieprzerwanie, zapewniając tym samym stałą opiekę zdrowotną na terenie gminy Tarnowo Podgórne. Dodatkowo pracownicy MED-LUX prowadzili akcje szczepień dla mieszkańców gminy i w przedsiębiorstwach, które objęły łącznie 37.000 osób.  Podkreśla, że lekarze, zwłaszcza lekarze rodzinni, są powiernikami i przewodnikami pacjenta.

Prezes JOWAT Zdzisław Bernaczyk

Natomiast Zdzisław Bernaczyk w pracy zawodowej łączy swoje zainteresowania chemią i ekonomią. Po uzyskaniu stopnia doktora na Uniwersytecie w Dreźnie rozpoczął pracę w Niemczech w dziale badań i rozwoju firmy Jowat – światowego producenta klejów przemysłowych. Jako menadżer ds. rozwoju na Europę Wschodnią był odpowiedzialny za uruchomienie oddziału w Polsce. W 1996 r. otworzył zakład w Sadach, którego prezesem jest do dzisiaj.

Firma w Sadach jest dystrybutorem i producentem klejów przemysłowych, stosowanych w branży drzewnej, meblarskiej, samochodowej, elektronicznej,  włókienniczej i opakowaniowej. Zarudnia obecnie 40 osób, zaangażowanych w prowadzenie działalności w Polsce, Słowacji, Czechach, Rumunii i Ukrainie. Po rozpoczęciu rosyjskiej agresji wojennej zaangażował się w pomoc humanitarną, organizowaną przez gminę Tarnowo Podgórne dla Ukrainy. Osobiście koordynował finansowe i rzeczowe wsparcie, przekazywane przez całą grupę Jowat. Jest przekonany, że niesienie pomocy w trudnych sytuacjach jest wpisane w rodzinny charakter firmy Jowat.

Po Gali Tarnowskich Lwów goście ze wzruszeniem wysłuchali słów, jakie skierował do wszystkich Denys Szewczuk, doradca posła Rady Najwyższej Ukrainy Mykoli Stefanczuka i Anatoli Bernaszewski, doradca starosty Rady Powiatowej w Kamieńcu Podolskim Michaiła Simaszkiewicza. Przyjaciele z Ukrainy podziękowali za karetki, pojazdy specjalistyczne i pomoc rzeczową, przekazywane przez gminę Tarnowo Podgórne na rzecz Kamieńca Podolskiego oraz za wsparcie okazywane uchodźcom wojennym przez Polaków.

Wieczór zakończył toast przewodniczącej rady Krystyny Semby wzniesiony za pokój i pomyślność. ARz

Fot. Materiały prasowe

 

Dodaj komentarz