Nowatorskie leczenie w szpitalu im. J. Strusia


Neuroradiolodzy z Oddziału Neurochirurgii Wielospecjalistycznego Szpitala Miejskiego im. J. Strusia w Poznaniu przeprowadzili u dwóch osób skomplikowane operacje naczyniaka tętniczo-żylnego mózgu. Wykorzystali innowacyjną metodę leczenia, nie otwierając przy tym czaszki pacjenta. Pomagał im jeden z najlepszych na świecie specjalistów w tej dziedzinie.

Dr Adrian Dąbrowski i dr Wojciech Kociemba
Dr Adrian Dąbrowski i dr Wojciech Kociemba wykonali już ok. 2 tysięcy zabiegów embolizacji tętniaków, naczyniaków i przetok tętniczo-żylnych mózgowia.

Specjaliści radiolodzy – dr n.med. Wojciech Kociemba i dr n.med. Adrian Dąbrowski – pracujący w ramach Oddziału Neurochirurgii szpitala im. J. Strusia przeprowadzili ostatni etap skomplikowanej operacji leczenia wewnątrzczaszkowego embolizacji naczyń patologicznych naczyniaka tętniczo-żylnego. Zrobili to pod kierownictwem prof. Rene Chapota, wybitnego neuroradiologa z Essen w Niemczech.

Embolizacja to skomplikowany zabieg. W największym uproszczeniu – polega na wprowadzeniu specjalnego materiału do naczynia krwionośnego tak, by je zamknąć i zlikwidować powstałą w nim nieprawidłowość.

W praktyce wygląda to tak, że lekarze muszą najpierw dotrzeć do zmienionych chorobowo żył lub tętnic. W przypadku zabiegów, jakie miały miejsce w szpitalu im. J. Strusia, musieli dostać się do zlokalizowanego w mózgu naczyniaka, czyli kłębowiska bardzo drobnych tętnic i żył, które się ze sobą łączą. Takie struktury mogą być niebezpieczne. W skomplikowanej plątaninie naczyń krwionośnych krew z tętnic – pod wyższym ciśnieniem – przepływa do drobnych żył, które nie są do takiego ciśnienia przystosowane. Poszerzają się i mogą pęknąć, co grozi krwawieniem do mózgu.

Więcej na kolejnych stronach tego artykułu:

Dodaj komentarz