Historia poznańskiej komunikacji miejskiej – na siedzeniach


Fotografie użytkowanych kiedyś i dzisiaj pojazdów MPK Poznań znalazły się na siedzeniach w tramwaju Moderus Gamma (numer boczny 628). Poznański przewoźnik rozpoczyna testy kolejnych materiałów obiciowych, przedstawiając w nietypowy sposób historię komunikacji miejskiej.

Historia poznanskiej komunikacji miejskiej - na siedzeniach
Na siedziskach można zobaczyć fotografie prezentujące najważniejsze wydarzenia z dziejów komunikacji miejskiej w Poznaniu: od uruchomienia dorożek w 1865 roku, poprzez pierwszy tramwaj konny (1880 rok), pierwszy tramwaj elektryczny (1898 rok), pierwsze autobusy (1925 rok), uruchomienie kolejki wąskotorowej Maltanka (1972 rok) aż po wprowadzenie do ruchu liniowego autobusów elektrycznych (koniec 2019 roku). Znajdujące się w pobliżu – w ramkach – kody QR pozwolą uzyskać więcej informacji na temat historycznego i wykorzystywanego obecnie taboru.

– To przedsięwzięcie to kontynuacja prowadzonych testów siedzeń, poznawania możliwości, jakie dają nam w tym zakresie nowe technologie, a jednocześnie możliwość przybliżenia pasażerom historii komunikacji miejskiej, co jest szczególnie istotne dzisiaj, w przeddzień dnia św. Katarzyny, patronki tramwajarzy – mówi Krzysztof Dostatni, prezes Zarządu MPK Poznań.

– Prezentacja zdjęć na siedzeniach jest możliwa dzięki zastosowaniu naszego najnowszego rozwiązania, czyli tkaniny nadrukowywanej. Jako pierwsi na świecie jesteśmy w stanie nadrukować zdjęcia na tkaninie wykorzystując aż do 90 000 kolorów – mówi Oskar Górski, przedstawiciel firmy Camira Fabrics, która jest partnerem projektu. – Oprócz tego materiału, w tramwaju poznańskiego MPK są testowane dwie nasze tkaniny runowe w kolorach zbliżonych do barw przewoźnika. Niebawem zamontujemy także – w wybranych miejscach w tym samym tramwaju – siedziska ze sztucznej skóry.

Więcej na kolejnych stronach tego artykułu:

Dodaj komentarz