Jak przygotować oczko wodne na zimę?


Jesień, szczególnie ta późna, listopadowa, to czas wzmożonych obowiązków w ogrodzie w związku z nadmiarem liści i potrzebą przygotowania roślin na przyjście zimy. Właściciele oczek wodnych również w tym czasie nie będą narzekali na nudę! Pomocne dla nich będą porady, jak zabezpieczyć oczko wodne na zimę. Podpowiadamy, jak to zrobić.

oczko wodne

Przygotowanie oczka wodnego na zimę — dlaczego to tak ważne?

Zima dla oczka wodnego, w którym hodujesz ryby, to czas szczególnie trudny i wymagający. Gdy temperatura spada poniżej zera, rozpoczyna się czas zimowania, w którym ryby żyją przez kilka miesięcy na dnie zbiornika. Aby zdążyć z przygotowaniami na czas, należy zadania związane z oczyszczaniem oczka rozpocząć przed pierwszymi przymrozkami. Jeśli ”prześpisz” ten czas, może się okazać, że ryby, które hodujesz w oczku, będą miały za mało tlenu po zamarznięciu tafli. Nie bez znaczenia brak przygotowania będzie również dla roślin oraz sprzętu, który może po prostu zamarznąć, jeśli zostawisz go w górnych partiach zbiornika.

Jak zabezpieczyć powierzchnię i otoczenie oczka?

Przygotowanie oczka wodnego na zimę zaczynamy od jego czyszczenia. Zanim użyjemy do tego bardziej specjalistycznego sprzętu, należy wyłowić liście oraz większe rośliny za pomocą teleskopowej siatki. Posłuży ona również jako urządzenie do wyławiania ryb, które na czas porządków należy umieścić w innych zbiornikach. Solidne czyszczenie dna ogrodowego stawu ułatwi częściowe wypuszczenie wody do ¾ pojemności. Usunięcie zalegającego mułu i zanieczyszczeń ułatwi zastosowanie bardziej specjalistycznego sprzętu takiego jak odkurzacz do oczka wodnego, który w ogrodzie spełni również wiele innych czynności porządkowych. Te i wiele innych akcesoriów ułatwiających zabezpieczenie oczka wodnego na zimę znajdziesz w sklepie Aquario, gdzie dostępne są również preparaty, czyli bezpieczne bakterie, które zabezpieczą wodę przed glonami, sinicami i fosforami, które szczególnie intensywnie rozwijają się zimą. Bez preparatów stabilizujących wodę na wiosnę czekać Cię będzie wysyp glonów.

Ważnym zadaniem na zimę jest niedopuszczenie do zamrożenia tafli wody, co może ograniczyć dostęp tlenu zimującym na dnie oczka rybom. Warto użyć do tego napowietrzacza, który zapewni stały ruch wody, lub niewielkiego brzęczka pływającego po tafli.

Jak dbać o ryby w oczku wodnym w zimie?

Egzotyczne gatunki ryb, które są zdecydowanie mniej odporne na działanie niskich temperatur, na czas zimy należy przechować w akwarium. Te, które mogą pozostać w oczku wodnym, będą potrzebowały dużo przestrzeni na dnie zbiornika, gdzie będą zimować, popadając w stan hibernacji. Należy przestać je karmić, a przygotowania do zimowania rozpocząć wczesną jesienią, dodatkowo je suplementując. Ryby zostawiamy w oczku wodnym tylko w sytuacji, gdy jest ono głębsze niż 1 metr — w innym wypadku zimowanie nie będzie dla nich bezpieczne.

Jakie urządzenia można zostawić w oczku wodnym na zimę?

Aby zapewnić dużo miejsca rybom, które zimują na dnie oczka wodnego, należy oczyścić tę przestrzeń ze sprzętu, umieszczając go wyżej, lecz nie przy tafli. To może grozić jego zamarznięciem. Na czas zimy można zostawić w oczku pompy, które zasilają kaskady lub fontanny, o ile zbiornik jest wystarczająco głęboki. Warto upewnić się, czy nasz sprzęt jest odporny na mróz – to gwarancja, że może on pozostać na czas zimowy w zbiorniku. Gdy dysponujesz pompą zanurzeniową, należy umieścić ją poniżej głębokości przemarzania wody, czyli ok. 80 cm.  Przed zimą usuwamy z oczka i jego okolic oświetlenie.

To, ile pracy wykonasz późną jesienią, z pewnością zaowocuje już na wiosnę! Zaczynając sezon wiosenny, będziesz miał nie tylko mniej pracy, ale także szybciej uzyskasz efekt czystego, bezpiecznego dla ryb i roślin miejsca. Jesienne obowiązki związane z oczkiem wodnym z pewnością ułatwią akcesoria i sprzęt, które znajdziesz w specjalistycznym sklepie dla właścicieli akwariów i oczek wodnych — Aquario.pl.

Dodaj komentarz