Sukces tkwiący w kwadratach, czyli fenomen kostek logicznych


Kostki logiczne zna już chyba każdy. Łamigłówka polegająca na ułożeniu klocków w taki sposób, by każda ze ścian posiadała jeden kolor, z pewnością spędziło sen z powiek wielu osobom starającym się skonstruować kostkę w jak najkrótszym czasie. Kultowy element lat 80. został z nami do dnia dzisiejszego, stanowiąc doskonałą rozrywkę dla pasjonatów. Istnieją nawet zawody na czas w układaniu owych kostek – rekordzistą świata w układaniu klasycznej wersji 3x3x3 jest nasz rodak, Tymon Kolasiński. Średni czas zdobywcy tytułu to 5,09 sekund. Tak, jest to możliwe. Można śmiało pokusić się o stwierdzenie, że kostki logiczne są stale w grze! Warto poznać ich wszystkie formy, bowiem współcześnie nie kończą się one tylko na klasycznej wersji.

kostka logiczna

Podział kostek ze względu na ich kształt – jakie modele mamy dziś do wyboru?

 Kostki możemy podzielić na kilka grup ze względu na ich kształt. Rozróżnia się bowiem cztery typy kostek, które następnie dzielą się wedle ilością ścianek. Dziś spotykamy też kostki nietypowe, zyskujące na popularności. W zależności od kształtu, rozróżniamy kostki:

– czworościenne (Tetramix, Pyramix)

– sześcienne (2x2x2, 3x3x3, 4x4x4, 5x5x5, 6x6x6 etc.)

– ośmiościenne (Diamond, Octahedron)

– dwunastościenne (Megaminx, Gigaminx, Petraminx, Teraminx, Kilominx)

– kostki nietypowe (3x3x8, 4x4x5)

Większość modeli znaleźć można na netcube.com.pl. Warto jednak rozpocząć naukę od standardowej wersji sześciennej – opanowanie klasycznej kostki sprawi, że zyskasz lepszą motorykę manualną oraz usprawnisz szybkość podejmowania decyzji. Oprócz poznania kształtów, dobrze jest znać również metody układania kostki logicznej. Do najpopularniejszych technik należą:

– LBL (Layer by Layer) – metoda zalecana początkującym; rozpoczyna się od ułożenia krzyża i narożników na pierwszej warstwie, zaś kolejnym etapem jest ustawienie krawędzi na środkowej warstwie; ostatnim krokiem jest ułożenie krzyża na trzeciej warstwie, ustawia się rożniki i odpowiednio się je obraca;

– metoda Fridrich – metoda stosowana głównie przez zaawansowanych układaczy; rozpoczyna się od ułożenia krzyża i „slotów” (połączenia narożników i krawędzi); kolejno układa się pełen kolor na ostatniej warstwie, następnie ją permutując;

– metoda Petrusa – pięcioetapowa technika rozpoczynająca się od budowy bloku 2x2x2, po czym rozszerzenie go do 3x2x2; następnie orientuje się pozostałe siedem krawędzi i rozszerza blok do 3x3x2; końcowy ruch polega na ułożeniu ostatniej warstwy;

– metoda Rouxa – technika polegająca na ułożeniu dwóch bloków 3x2x1 po dwóch stronach kostki, później zaś czterech pozostałych rogów na górnej warstwie; ostatni etap to orientacja krawędzi.

Jak rozpocząć swoją przygodę z kostkami logicznymi?

Najlepszą metodą nauki jest codzienna praktyka w oparciu o materiały wizualne, jakie dziś znaleźć można w sieci. Należy pamiętać również o tym, by nie zniechęcać się już na starcie – choć początkowo może się to wydawać trudne, z czasem nabiera się o wiele lepszej sprawności manualnej. Ważny jest również dobór kostki na start. Warto poczynić zakup u sprzedawcy posiadającego szeroką ofertę kostek logicznych o różnych wymiarach, kształtach i kolorach. Ciekawą propozycją jest zakup na NetCube – znajdziemy tam różne warianty kostek, a nawet całe zestawy. Ze względu na ilość modeli, ich możliwości konstruowania liczy się w miliardach. Rozpocznij swoją przygodę ze speedcubingiem już teraz!

Dodaj komentarz