Jak dawniej mielono kawę? Historia i rodzaje młynków do kawy


Chociaż pochodzenie kawy jest owiane przeróżnymi legendami i mitami, wiele osób doskonale zdaje sobie sprawę, że jej ziarna pochodzą z tropikalnego krzewu kawowca. Niewiele osób jednak wie, kiedy i jak powstało urządzenie, które pomaga ujawnić aromatyczny zapach i smak kawy. Koneserzy potwierdzą, że sekret wyjątkowego naparu tkwi w młynku. W końcu dopiero odpowiednio zmielone ziarna zwabią nasze zmysły węchowo-smakowe.

Reczny mlynek do kawy
Źródło: pixabay.com

Historia młynku do kawy

Przyglądając się różnym historiom pochodzenia kawy, można odkryć ciekawostkę, iż Arabowie, którzy niczym mitologiczny Prometeusz odkryli walory kawy społeczeństwu i puścili ją do procesu masowej sprzedaży, mielili ziarna drewnianym tłuczkiem w dużym moździerzu. Metoda ta była dobrze zakorzeniona w czasach, kiedy Europa nigdy nawet nie słyszała (a może lepiej ,,nie wąchała’’?) o kawie. Tym prymitywnym sprzętem nie dało się drobno i równomiernie zmielić ziaren, ale wystarczyło to do produkcji tradycyjnej beduińskiej kawy. Później, w miarę wzrostu potrzeb społeczeństwa i doskonalenia technologii, do mielenia kawy zaczęto używać innych narzędzi, takich jak noże i żarna. Z czasem ustąpiły i te, wprowadzono bowiem wtedy młynki do kawy, które umiały wydobyć maksimum prawdziwego smaku i aromatu.

stary mlynek do kawy
Źródło: pixabay.com

Dwa najpopularniejsze rodzaje młynków do kawy

Kawa to nie tylko zastrzyk energii, ale także poranny rytuał. Aby był on wyjątkowy i rozjaśnił nawet najbardziej ponury poranek, ważne jest, żeby przygotować go z odpowiednio dobranych, świeżo zmielonych ziaren kawy. Wraz z rozwojem technologii, tradycyjny drewniany młynek został zastąpiony przez koła i noże szlifierskie, które mieliły ziarna kawy znacznie drobniej i bardziej precyzyjnie. Obecnie najpopularniejsze rodzaje młynków do kawy to ręczne i automatyczne, w których stosuje się również ostrza (noże) lub żarna.

Ręczny młynek do kawy

Sama nazwa sugeruje zasadę działania tego urządzenia – za pomocą przekręcania korbki z ziaren kawy wydobywamy ich najlepsze właściwości. Z jednej strony, jest to bardzo pracochłonny i uciążliwy (któż to zechce męczyć się nad ranem), aczkolwiek z drugiej – relaksujący proces! Kawa smakuje jeszcze lepiej, jeżeli jest w pełni zrobiona swoimi rękami: od przemiału do parzenia. Idąc dalej, ziarna kawy są mielone ręcznie z wykorzystaniem prostej, ale bardzo niezawodnej zasady działania pokręteł, którymi można regulować grubość mielenia. Im mocniej dokręcimy, tym mniejsza będzie przestrzeń między żarnami/ostrzami i tym drobniej będą mielone nasze ziarna.

Dawniej ręczne młynki do kawy dzielono na rodzaje w zależności od miejsca ich produkcji, zaś dwa najbardziej popularne to europejski i orientalny (wschodni). Tradycyjny europejski typ przypominał miniaturową szafkę nocną z szufladą. Jednak ta szuflada nie służyła do przechowywania ważnych przedmiotów, ale do kruszenia zmielonej kawy. Kształt ręcznych młynków do kawy sprawiał, że były one mniej wygodne – narzędzie w kształcie sześcianu trudno było trzymać jedną ręką, podczas gdy druga musiała obracać korbkę. Orientalny typ był zazwyczaj wykonany w kształcie cylindru, w ten sposób zaś wygodniejszy i łatwiejszy do trzymania jedną ręką. Dziś ręczny młynek do kawy jest znacznie bardziej nowoczesny i praktyczny. Niektóre z zalet to m.in. elementy ze stali nierdzewnej, ceramiczne nakładki, pojemnik zamiast szuflady do przechowywania kawy.

mlynek do kawy
Źródło: pexels.com

Czy ręczne młynki do kawy wracają do mody?

Może się wydawać, że ręczne młynki do kawy to zapomniana klasyka czy nawet przeżytek. W rzeczywistości jednak wracają do popularności i to nie tylko ze względu na wspomnianą wcześniej zaletę, jaką jest możliwość wyboru grubości kawy, ale także z kilku innych ważnych powodów. Urządzenia tego typu można znaleźć nie tylko w domach fanów stylu vintage, ale także w kuchniach entuzjastów zrównoważonego rozwoju i kuchni przyjaznych środowisku – w końcu ręczne młynki do kawy to nie tylko świetny element wystroju wnętrza, ale także ekologiczne tudzież energooszczędne urządzenie kuchenne. Ręczny młynek do kawy jest naprawdę kompaktowy, dzięki czemu idealnie wpasuje się nawet do małej kuchni. To właśnie ten młynek do kawy sprawia, że ziarna się zbytnio nie nagrzewają, dzięki czemu kawa nie traci swojego charakterystycznego aromatu. W świecie, który ciągle się spieszy, kawa mielona w młynku ręcznym może wydawać się przyjemnością, wymagającą czasu i cierpliwości, jednak to właśnie ten magiczny rytuał daje szansę zatrzymać się i zamyślić przynajmniej na chwilę.

zarnowy nlynek do kawy
Źródło: unsplash.com

Automatyczny młynek do kawy

Nazwa automatycznego młynku do kawy również zdradza sposób jego działania. Podobnie jak ręczne, automatyczne młynki do kawy mają ten sam mechanizm działania: żarna. Jednak w automatycznym typie do mielenia ziaren mogą zostać wykorzystane również ostrza. Elektryczny młynek do kawy składa się z dwóch części: silnika i pojemniczka, gdzie wsypuje się ziarna. Zarówno młynki żarnowe, jak i udarowe wykorzystują energię elektryczną, a nie siłę ludzkich rąk. Koneserzy kawy potwierdzą, że wysokiej jakości kawa jest mielona tylko za pomocą ręcznego młynka do kawy, ponieważ mielenie ziaren automatycznym młynkiem do kawy na wysokich obrotach powoduje ich nagrzewanie, przez co tracą część swoich charakterystycznych właściwości.

Jednak inni eksperci widzą więcej zalet niż wad. Automatyczne młynki do kawy z pewnością przydadzą się w domu, gdzie parzy się więcej niż jedną filiżankę kawy, ponieważ podczas mielenia ziaren w takim młynku łatwo jest dobrać pożądaną ilość kawy w zależności od liczby filiżanek. Kolejną zaletą automatycznego młynka do kawy jest to, że za naciśnięciem jednego przycisku można cieszyć się wyjątkowo smaczną kawą. Dla tych, którzy cenią sobie ekskluzywność i jakość, ważne jest, że nowoczesne, wysokiej jakości automatyczne młynki do kawy nie tylko zdobią dom, ale także stają się trwałym sprzętem kuchennym,a co najważniejsze, pomocnym przyjacielem!


Źródło: Przyjaciele Kawy

Od drewnianego do nowoczesnego młynka do kawy

Jeśli miłość jest tylko o krok od nienawiści, to drewniany tłuczek jest co najmniej o kilka kroków od młynka do kawy. Modernizujące się społeczeństwo, era technologii i innowacji, poszukiwanie większej głębszego smaku i aromatu, chęć delektowania się doskonałą filiżanką kawy – to tylko niektóre z powodów, które doprowadziły do zastąpienia drewnianego tłuczka znacznie nowocześniejszym (automatycznym czy też ręcznym) młynkiem do kawy.

 

 

 

 

 

 

Dodaj komentarz