Fotowoltaika – o czym pamiętać przed zdecydowaniem się na instalację?


Stawiając na ekologiczne i ekonomiczne rozwiązanie dla swojego domu, zainwestowanie w panele słoneczne będzie dobrym wyborem. Zanim jednak przystąpimy do ich zakupu, warto poznać podstawowe, ale przydatne informacje o systemie fotowoltaicznym. Z poniższego artykułu dowiesz się, na co warto zwrócić uwagę!

Fotowoltaika - o czym nalezy wiedziec?

Grunt to dobry montaż

System fotowoltaiczny to przyszłość rynku energetycznego i dlatego warto skorzystać z pomocy fachowców. Należy skonsultować się ze specjalistami w podstawowych sprawach jak rodzaj czy moc paneli słonecznych. Później można przystąpić do omawiania szczegółów technicznych, by następnie wziąć się za montaż. To właśnie od niego w dużej mierze zależy efektywne działanie systemu fotowoltaicznego. Na tym etapie należy dopilnować kwestii takich jak np.:

– kąt i kierunek ułożenia paneli – dotyczy to zwrócenia instalacji fotowoltaicznej na właściwą stronę świata, przy tym należy też uwzględnić kąt nachylenia instalacji,

– ułożenie na dachu – moduły muszą być starannie umieszczone na dachu budynku,

– kierunek wiatru – silne zjawiska pogodowe, takie jak wiatr, muszą być brane pod uwagę na etapie montażu paneli.

Fotowoltaika Poznan

Posiadacze nieruchomości, którzy będą przywiązywać wagę do prawidłowego doboru paneli i ich właściwego montażu, z pewnością unikną błędów i awarii instalacji.

Zachowaj ostrożność!

Na instalację fotowoltaiczną wpływa działanie czynników zewnętrznych i wewnętrznych. Im więcej bodźców oddziałuje na fotowoltaikę, tym większe prawdopodobieństwo występowania uszkodzeń. Jakie są ich najczęstsze przyczyny? Oto parę przykładów:

– udział czynników atmosferycznych,

– niewłaściwe zaprojektowanie i wykonanie systemu fotowoltaicznego,

– zakłócenia, występujące w sieci elektrycznej,

– wady konstrukcyjne modułów,

– zniszczenia na skutek działań zwierząt, osób trzecich.

Do wystąpienia tego rodzaju problemów może przyczynić się m.in brak wystarczającej wiedzy czy doświadczenia. Dotyczy to zarówno inwestorów jak i tych, którym powierza się stworzenie systemu fotowoltaicznego.Tylko dobrze dobrana firma, pozwoli zadbać o prawidłowość każdego z etapu realizowanej inwestycji. Warto również nie szczędzić na jakości urządzenia, które bez wątpienia wpisuje się w wymogi bezpieczeństwa i inne normy.

Jak zabezpieczyć swoją instalację?

Zabezpieczenia instalacji to istotny etap tworzenia instalacji, którego nie należy pomijać. Zwłaszcza tyczy się to posiadaczy większych, a więc z reguły bardziej rozbudowanych, obiektów. Dobór odpowiedniego rodzaju elementów zabezpieczających najlepiej powierzyć osobom doświadczonym. Nie tylko będą one spójne z resztą systemu, ale również spełnią określoną rolę. Obecnie w sklepach stacjonarnych i internetowych istnieje szeroki wybór asortymentu, co tym bardziej powinno skłonić posiadaczy nieruchomości do zainwestowania w dodatkową ochronę. W takim razie nasuwa się pytanie, w co powinien być wyposażony dobry system fotowoltaiczny?

Zabezpieczenia nadprądowe

To jedne z fundamentalnych elementów ochrony instalacji domowej. Dzięki zastosowaniu wyłączników i bezpieczników można skutecznie zapobiec negatywnym skutkom nagłych zwarć. Zabezpieczenia nadprądowe chronią również przed porażeniem prądem.

Rozłączniki

Rozłącznik wykorzystuje się w instalacjach solarnych m.in. do odłączenia modeli od inwertera, odpowiedzialnego za zamianę prądu stałego w prąd przemienny.

Ograniczniki przepięć

System fotowoltaiczny nierzadko bywa narażony na wyładowania atmosferyczne różnego rodzaju. W tej sytuacji warto wyposażyć fotowoltaikę w ogranicznik przepięć. Musi być on dobrany zgodnie z ustalonymi parametrami i w zależności od tego, czy system fotowoltaiczny jest uziemiony, czy też nie.

Dodaj komentarz