Obrazy i poezja w Pałacu Niemojowskich


Takie wydarzenia mają znaczenie nie tylko dla naszej gminy, ale dla całej Polski i środowisk zagranicznych – powiedział Jacek Bartczak, burmistrz gminy i miasta Raszków, 27 sierpnia. Po tych słowach nastąpiło otwarcie wystawy oraz prezentacja albumu „Klepsydry bez parasola” autorstwa Dominika Górnego (poezja) i Stanisława Brajera (obrazy).

Przybyli goście z całej Europy, w tym głównie z Francji i Wielkiej Brytanii – miłośnicy sztuki Stanisława Brajera. Przypomnijmy, twórca „świata barwnych myśli” urodził się w gminie Raszków i niedawno przekazał do muzeum ziemi raszkowskiej ok. 50 obrazów, aby jak powiedział – „zostały po wsze czasy jako dowód, że kochał tę ziemię”. „Sztuka Brajera jest uniwersalna, bo dotyka Ziemi i nieba. Wykracza poza ramy wyobraźni, rodzi się z uczuć i dla uczuć. Odkrywa świat, który podskórnie czujemy ale dopiero dzięki tej sztuce znajdujemy do niego klucz” – zauważył Dominik Górny, komisarz wystawy. Jest ona pierwszą w historii, otwartą dla szerokiej publiczności ekspozycją o charakterze muzealnym w Pałacu w Przybysławicach. Wydana z tej okazji książka poetycka w swoim tytule nawiązuje do cyklu malarskiego „Klepsydry”. Składa się z ponad 50 wierszy i tej samej liczby obrazów.
Znaczenie wydarzenia dla szerszego kręgu osób, zauważył Leszek Miller, były premier polskiego rządu, który w liście do artystów i uczestników wydarzenia napisał – „Cieszy mnie fakt, że ten projekt stanowi połączenie dwóch kluczowych dla europejskiej kultury wydarzeń: przekazania w darze gminie Raszkowo 50 obrazów do muzeum oraz prezentacji albumu poetyckiego, który utrwala artystyczne wartości będące istotą rozwoju Wspólnoty Europejskiej (…) Połączenie poezji i malarstwa, które szanują tradycję a zarazem wyznaczają nowe trendy rozwoju europejskiej kultury, tworzy trwałe podstawy do umacniania jakości życia obywatelskiego. Pozytywnie oddziałuje na różne obszary naszego życia. Jest to szczególnie istotne w naszych trudnych czasach, gdy pojęcie pokoju i człowieczeństwa zostaje naruszone. Państwa projekt daje nadzieję i stwarza realną perspektywę na jego odzyskanie”.
Red
Fot. Hieronim Dymalski

 

 

 

 

Dodaj komentarz