Kalkulator zmiany oprocentowania – czym jest?


Ponieważ każda zmiana oprocentowania kredytu gotówkowego wpływa na modyfikację w ramach spłacania miesięcznych rat i jak widać to w ostatnim czasie, nie zawsze jest to zmiana korzystna, kalkulator oprocentowania sprawdza się doskonale jako narzędzie do weryfikacji takich opłat. Sprawdź, jak wykorzystać kalkulator zmiany oprocentowania w ramach planowania swoich wydatków, aby jeszcze lepiej móc zarządzać własnym budżetem.

Jak działa kalkulator zmiany oprocentowania kredytu?

Kalkulator kredytowy jest jednym z podstawowych narzędzi, dzięki któremu udaje się zweryfikować atrakcyjność oraz opłacalność wybranego zobowiązania w banku. Najczęściej wykorzystywane jest jeszcze przed podpisaniem umowy z instytucją bankową, aby porównać różne oferty i zdecydować się na taką, która będzie generować jak najniższe koszty. Kalkulator kredytów szacuje wysokość wskaźnika RRSO, który mówi o całkowitych kosztach, jakie kredytobiorca musi ponieść w całym okresie współpracy z bankiem.

Co więcej, kalkulator do obliczania oprocentowania zobowiązania bankowego służy nie tylko do wyliczania opłat. Sprawdza się również doskonale, aby potencjalny klient instytucji bankowej mógł ocenić, czy w ogóle stać go na regulowanie miesięcznych należności z tytułu współpracy z danym bankiem i czy ma szansę na decyzję pozytywną.

Warto jednak pamiętać, że kalkulator kredytowy wskazuje jedynie przybliżone, te szacowane wartości, natomiast te konkretne i ostateczne kredytobiorca poznaje dopiero po wydaniu decyzji o możliwości współpracy z bankiem.

Jak korzystać z kalkulatora kredytowego?

Kalkulator rzeczywistego oprocentowania jest niezwykle prosty w obsłudze. Wystarczy, że użytkownik wpisze w poszczególne rubryki konkretne wartości, jakie są charakterystyczne dla danej oferty bankowej. Najczęściej jest to całkowita wartość kredytu, oprocentowanie, jakie ustala bank oraz liczba miesięcznych rat, jakie ma regulować kredytobiorca w całym okresie współpracy. Na tej podstawie kalkulator wylicza prognozowane koszty i daje podpowiedź w zakresie opłacalności danego zobowiązania.

Kalkulator wzrostu oprocentowania – czy można przewidzieć zmiany w regulowaniu rat?

Od października 2021 Rada Polityki Pieniężnej już kilka razy podniosła stopy procentowe kredytów, które niekorzystnie wpływają na wzrost miesięcznych rat. Kredytobiorcy zastanawiają się, czy kolejne podwyżki również będą realizowane i jak wpłyną one na koszty kredytowe. Niestety, już teraz niektóre raty kredytowe są nawet dwa razy większe, niż przed podwyżkami stóp procentowych. Oczywiście, tego zmartwienia nie mają osoby, które zaciągnęły kredyt gotówkowy ze stałym oprocentowaniem, natomiast w większości przypadków mówimy o kredytach z oprocentowaniem zmiennym.

W ramach zmieniających się potrzeb i wymagań kredytobiorców podstawowe kalkulatory kredytowe zostały zmodyfikowane i dzisiaj można dzięki nim prognozować ewentualne podwyżki miesięcznych rat. Wystarczy wpisać aktualny WIBOR oraz ten przybliżony, który ma być charakterystyczny w obliczu możliwych podwyżek.

Pamiętaj jednak, że nawet eksperci rynku finansowego nie mają wiedzy w zakresie następnych decyzji Rady Polityki Pieniężnej, przez co takie wyliczenia będą tylko szacowane i przybliżone, natomiast nigdy konkretne. Tak naprawdę kredytobiorcy muszą liczyć się z kolejnymi podwyżkami, ale nie ma pewnych informacji w zakresie ich wartości.

Dodaj komentarz