Czy można być uczulonym na filtry przeciwsłoneczne?


Mimo że filtry przeciwsłoneczne są bezpieczne dla niektórych osób, możliwe jest, że niektóre składniki, takie jak substancje zapachowe i oksybenzon, mogą wywołać reakcję alergiczną.

Może to powodować wysypkę alergiczną, a także inne objawy. Osoby, które doświadczają wysypki po zastosowaniu kremu z filtrem przeciwsłonecznym, powinny ustalić jej przyczynę. Zamiast całkowicie rezygnować z kremu z filtrem przeciwsłonecznym, należy używać innego rodzaju kremu, zawierającego inne składniki, które nie wywołują reakcji alergicznych. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej.

Jakie są objawy alergii na krem do opalania ?

Objawy alergii na filtry przeciwsłoneczne są podobne do objawów alergii na słońce (zwanej też zatruciem słonecznym), a także do objawów wysypki termicznej lub oparzenia słonecznego. Wszystkie te przypadłości objawiają się czerwoną, czasem swędzącą wysypką.

Czas, w jakim rozwija się reakcja alergiczna, zależy od osoby. Może ona wystąpić w ciągu kilku minut, a nawet dwóch dni. Czasami reakcja może wystąpić dopiero po wystawieniu skóry na działanie promieni słonecznych UV. Ten rodzaj reakcji nazywany jest fotoalergicznym kontaktowym zapaleniem skóry. Osoby o wrażliwej skórze są również bardziej podatne na uczulenia na substancje chemiczne zawarte w produktach do pielęgnacji skóry.

Jak leczyć alergię na filtry przeciwsłoneczne ?

Alergię na filtry przeciwsłoneczne leczy się podobnie jak inne reakcje alergiczne skóry. W łagodniejszych przypadkach wysypka ustępuje samoistnie. Umiarkowane i ciężkie przypadki mogą wymagać zastosowania miejscowych lub doustnych sterydów. Doustne leki przeciwhistaminowe również mogą pomóc w łagodzeniu swędzenia i reakcji alergicznej. Ciągłe przebywanie na słońcu może również spowodować dalsze nasilenie wysypki związanej z alergią. Ważne jest, aby w tym czasie nie przebywać na słońcu, aż do całkowitego wyleczenia skóry.Wiele ciekawych treści dotyczących kosmetyków jak i zdrowia medicot.pl wiele ciekawych recencji kosmetyków.

Kiedy należy zgłosić się do lekarza ?

Nawracające lub ciężkie przypadki alergii na filtry przeciwsłoneczne powinny zostać zbadane przez lekarza. Dermatolog może pomóc w rozpoznaniu choroby skóry i jej leczeniu. Może on również udzielić wskazówek dotyczących stosowania filtrów przeciwsłonecznych i ekspozycji na słońce. Konieczna może być także wizyta u alergologa. Może on przeprowadzić testy z krwi lub testy skórne, które dokładnie zidentyfikują alergeny.

Korzystanie z filtrów przeciwsłonecznych jest ważnym elementem profilaktyki raka skóry, dlatego w miarę możliwości należy starać się znaleźć skuteczny produkt, który nie wywołuje reakcji alergicznych.

 

 

Dodaj komentarz