WC podtynkowe czy kompakt WC? Poznaj plusy i minusy obu rozwiązań


Decyzja o rodzaju i miejscu zainstalowania sanitariatów w łazience powinna zostać podjęta na początku budowy lub remontu łazienki. Od tego zależy miejsce wykonania przyłączy oraz odpływu kanalizacyjnego. Warto również zastanowić się nad modelem toalety. Wybór: kompakt WC czy WC podtynkowe to nie tylko kwestia estetyki, ale również ustaleń technicznych, m.in. dotyczących rodzaju ścian czy ilości miejsca.

Nie ma rozwiązań idealnych. Zarówno WC podtynkowe, jak i kompakt WC, mają swoje plusy oraz minusy. W zależności od preferencji użytkowników i uwarunkowań technicznych, zalety jednego z tych rozwiązań przeważają. Co zatem należy wziąć pod uwagę?

Prostota montażu – punkt dla kompaktu WC

Bez wątpienia zewnętrzny montaż miski ustępowej wraz ze zintegrowanym zbiornikiem wody (kompakt WC) jest szybszy i prostszy. Nie wymaga mocowania dodatkowego stelaża i obudowy, która ukrywa wszystkie techniczne elementy zestawu oraz przyłączy. Jedyną decyzją techniczną, jaką trzeba podjąć w przypadku kompaktu WC, jest wybór modelu z ujściem do kanalizacji (pionowym lub poziomym – co zależy od rodzaju przyłącza znajdującego się w pomieszczeniu.

Jeśli zaś chodzi o montaż podtynkowego WC, zazwyczaj wiąże się on z dość dużym nakładem pracy i zniszczeniem zabudowy (często pokrytej ceramiką lub gresem) – po zamontowaniu nowego WC trzeba ją odbudować. Cały proces może zająć nawet kilka dni. Tymczasem wymiana kompaktu WC wymaga odkręcenia starej muszli i przymocowania nowej wraz z przyłączami. Ewentualne wykańczanie polega na uszczelnieniu miejsca, w którym kompakt styka się z podłogą – wszystko to trwa maksymalnie kilka godzin.

Regulacja i naprawa – WC podtynkowe górą

Teoretycznie łatwy dostęp do mechanizmów spłuczki w kompaktach WC nie powinien stanowić żadnej przeszkody. Niestety, stosuje się w nich wiele różnych mechanizmów spłukujących, których naprawa, regulacja czy wymiana mogą sprawić problem. W rozwiązaniu podtynkowym wystarczy zdjąć przycisk spłuczki – powstaje wówczas otwór rewizyjny, umożliwiający ewentualne prace techniczne, np. wyregulowanie mechanizmu.

Stelaż stosowany w podtynkowych WC pozwala na regulację wysokości zawieszenia miski w dość dużym zakresie (tego rodzaju regulacji nie ma w przypadku kompaktów WC). To udogodnienie szczególnie docenią np. osoby z niepełnosprawnością, ludzie bardzo wysocy czy też wyjątkowo niscy – zindywidualizowanie tego typu parametrów znacznie wpływa na komfort użytkowania WC.

Estetyka i aspekt praktyczny obu rozwiązań

Jeśli chodzi o aspekt praktyczny, pod tym względem zestawy podtynkowe mają zdecydowaną przewagę. Fakt, że miska nie styka się z podłożem, pozwala z każdej strony łatwo ją wyczyścić. Ponadto dzięki stelażowi, zaaranżowanie łazienki staje się łatwiejsze.

Niezależnie od wybranego rodzaju WC, warto poznać kilka praktycznych rozwiązań wprowadzonych przez producentów:

– gładkie krawędzie miski ustępowej (tzw. miska bezkołnierzowa) – oznaczają gładką powierzchnię wewnętrzną, znacznie łatwiejszą do umycia. Gromadzi się na niej mniej zanieczyszczeń, a co za tym idzie – do spłukiwania wystarcza mniejsza ilość wody;

jakość użytych materiałów – zarówno kompakty, jak i zestawy podtynkowe WC, powinny być wykonane z ceramiki wysokiej jakości. Pewną wskazówkę stanowi długi okres gwarancji, choć należy zawsze sprawdzić, czy obejmuje on wszystkie elementy zestawu;

– dwudzielna spłuczka – stosowana w obydwu rodzajach WC. Pozwala na dozowanie wody używanej do spłukiwania toalety;

– prosty kształt kompaktu WC – maksymalnie uproszczona bryła toalety ułatwia późniejsze utrzymanie jej w czystości, zwłaszcza w miejscu styku z podłogą;

– dopasowanie zbiornika z wodą w kompaktach WC – można wybrać mniejszy lub większy zbiornik.

Czy jest zatem rozwiązanie idealne dla wszystkich? Niestety, zarówno kompakt WC, jak i WC podtynkowe, mają swoje wady oraz zalety. Każdy powinien samodzielnie zdecydować, który model skuteczniej odpowie na jego potrzeby oraz lepiej dopasuje się do stylu remontowanej łazienki. Warto podejść do tego zakupu uważnie, świadomie rozpatrując wszystkie za i przeciw – zwykle jest to bowiem wybór na wiele lat.

 

Dodaj komentarz