Poznańska spalarnia ma już pięć lat


Poznańska spalarnia, czyli Instalacja Termicznego Przekształcania Odpadów Komunalnych (ITPOK), działa już ponad 5 lat. W tym czasie dzięki niej wyprodukowano tyle energii elektrycznej, ile wystarczyłoby na potrzeby ok. 275 tys. gospodarstw domowych. Inwestycja pozwoliła też ograniczyć emisję dwutlenku węgla do atmosfery.


Instalacja, która została zrealizowana w formule partnerstwa publiczno-prywatnego funkcjonuje już ponad 5 lat. Partner Prywatny – spółka PreZero Zielona Energia – odpowiada za eksploatację instalacji, natomiast Miasto jest odpowiedzialne za zabezpieczenie strumienia odpadów. Powstanie ITPOK było dofinansowane z budżetu UE – 7 lipca oficjalnie kończy się tzw. okres trwałości projektu, czyli pięć lat, podczas których inwestycja nie może być znacząco modyfikowana. W kolejnych latach funkcjonowanie instalacji odbywać się będzie na tych samych zasadach.

ITPOK nie tylko przekształca odpady komunalne z terenu aglomeracji liczącej ponad 700 tys. mieszkańców. Odzyskuje także energię elektryczną i cieplną.

Energia elektryczna wytworzona w instalacji zasila krajowy system elektroenergetyczny. Rocznie z poznańskiej instalacji wysyłane jest do niego około 100 000 MWh energii elektrycznej. To tyle, ile wynosi zapotrzebowanie roczne ponad 80 średnich zakładów produkcyjnych. Ponadto ITPOK produkuje także energię cieplną, która w całości za pośrednictwem Elektrociepłowni Karolin zasila miejski system ciepłowniczy.

Więcej na kolejnych stronach tego artykułu:

Dodaj komentarz