PBO23 – co się zmieni?


Zmiany w definicji Zielonego Budżetu, zwiększenie liczby możliwych do oddania głosów czy wprowadzenie zapisu o ogólnodostępności proponowanych projektów – to część zmian, jakie zostaną wprowadzone do Poznańskiego Budżetu Obywatelskiego 2023. Zwiększy się także kwota, którą będą mieli do dyspozycji poznaniacy i poznanianki. W tym roku do wydania będzie aż 25 mln zł (o 3 mln więcej niż rok wcześniej).


Przez lata w ramach Poznańskiego Budżetu Obywatelskiego udało się zrealizować wiele ciekawych projektów. Jednym z nich była „Plażojada” – w ramach tego pomysłu otoczenie poznańskich jezior zmieniło się nie do poznania. Na zdjęciu plaża nad jeziorem Strzeszyńskim.

Podczas wtorkowej sesji miejscy radni przyjęli nowe zasady PBO. Zaszło sporo zmian.

– Przedstawione propozycje zostały wypracowane przez specjalnie powołany Zespół ds. Poznańskiego Budżetu Obywatelskiego. W jego skład weszli nie tylko urzędnicy, ale reprezentanci różnych środowisk: grup mieszkańców, wnioskodawców z poprzednich lat, rad osiedli, organizacji pozarządowych, Miejskiej Rady Seniorów, Młodzieżowej Rady Miasta, a także miejscy radni, wśród których byli członkowie wszystkich klubów – mówił podczas sesji Patryk Pawełczak, dyrektor Gabinetu Prezydenta UMP.

Jakie zmiany w PBO23?

Modyfikacji uległa m.in. definicja Zielonego Budżetu. Dodano tam zapis o ochronie zieleni już istniejącej oraz działaniach na rzecz poprawy stanu zdrowotnego drzew. Ponadto w ramach tej kategorii można teraz zgłaszać także zakładanie ogrodów społecznych. Procentowy udział powierzchni biologicznie czynnej dla tworzonych terenów zieleni w ramach Zielonego Budżetu nie może być mniejszy niż 70% (wcześniej było to 90%).

Więcej na kolejnych stronach tego artykułu:

Dodaj komentarz