Praktyczne wskazówki dotyczące tłuszczu w diecie


Nie musisz eliminować  diety tłuszczów. Wystarczy, że będziesz mieć świadomość w jaki sposób używać poszczególnych produktów. Dokonuj świadomych wyborów żywieniowych.

Smażenie – jak robić to zdrowo?

Każdy płynny olej może być używany do gotowania w niskich, średnich i średnio-wysokich temperaturach przez krótki czas. Metody gotowania w bardzo wysokiej temperaturze, takie jak smażenie w głębokim tłuszczu, wymagają tłuszczów o wyższym punkcie dymienia. Punkt dymienia, to odpowiednia wartość dla każdego tłuszczu, pod której wpływem w produkcie powstają toksyczne związki. Objawem tego jest właśnie dymienie. Jeśli olej lub tłuszcz zaczyna dymić, należy zachować ostrożność! Jest to znak, że dym jest wystarczająco gorący, aby się zapalić. W takim przypadku zdejmij patelnię z ognia i pozostaw do ostygnięcia przed właściwym wyrzuceniem. Do dalszego gotowania koniecznie używaj świeżego oleju. Masło, skrobia i margaryny osiągają punkt dymienia szybciej niż oleje płynne. Warto też mieć świadomość, że tłuszcze do smarowania nie nadają się do gotowania na kuchence ze względu na pryskanie spowodowane ich wysoką wilgotnością. Smażenie nie jest zalecaną metodą obróbki, jednak nie oszukujmy się, każdy z nas kocha aromat, który powstaje w daniu w procesie smażenia. Jak nie możesz się bez niego obejść, chociaż rób to maksymalnie zdrowo! Jeżeli zamawiasz catering dietetyczny https://afterfit-catering.pl/czestochowa/ nie bój się zapytać jakiego tłuszczu firma używa do smażenia.

Pieczenie i grillowanie

Temperatury gotowania różnią się w przypadku pieczenia w piekarniku, dlatego można stosować różne rodzaje olejów. Duży kawałek mięsa można piec przez dłuższy czas w niskiej temperaturze, a następnie na koniec w wysokiej, aby doprowadzić do zrumienienia. Do grillowania wykorzystuje się bardzo wysoką temperaturę w piekarniku lub nad płomieniem, jednak wtedy należy zwrócić uwagę na to, aby czas pieczenia był krótszy.

Piekarnictwo i cukiernictwo – chleby, ciasta i ciasteczka, a tłuszcz

Tłuszcz w przepisie na wypieki można zmniejszyć o jedną czwartą bez konieczności stosowania zamienników i z minimalnym ogólnym wpływem na jakość i smak. Na przykład użycie mniejszej ilości masła w przepisie na ciasteczka spowoduje, że będą mniej kruche. Płynny olej roślinny może zastąpić masło lub margarynę. Tłuszcz w przepisie na wypieki można zastąpić zwykłym jogurtem, musem jabłkowym lub białkiem jaja. Spodziewaj się zmian w smaku i konsystencji, więc najpierw przetestuj konkretny przepis, wprowadzając niewielkie modyfikacje.

Dressingi i sosy

Wybieraj sosy sporządzone na bazie płynnych olejów roślinnych zamiast ich kremowych, pełnotłustych wariantów. Przygotuj własny sos sałatkowy z oleju rzepakowego, oliwy z oliwek lub oleju sojowego, w połączeniu z preferowanym octem, ziołami i przyprawami, kierując się smakiem. Oleje rzepakowy lub sojowy dobrze sprawdzą się w winegrecie owocowym, natomiast oliwa z oliwek z pierwszego tłoczenia będzie bardziej odpowiednia do winegretu ziołowego. W restauracji nie bój się pytać o skład konkretnych dań. W celu ograniczenia spożycia tłustych dressingów warto poprosić o podanie ich obok dania. Oleje rzepakowy i sojowy można przechowywać w lodówce, aby przedłużyć ich świeżość bez ryzyka zestalenia. W trakcie przechowywania w lodówce oleje mogą stać się mętne, ale jest to nieszkodliwe i po ogrzaniu produktu do temperatury pokojowej ponownie staną się klarowne.

Dodaj komentarz