Sposoby na poprawę trawienia


Problemy trawienne mogą objawiać się poprzez takie dolegliwości, jak zaparcia, zgaga czy wzdęcia. W większości przypadków wynikają one z niewłaściwej diety i złych nawyków żywieniowych. Nasz układ trawienny do prawidłowego funkcjonowania potrzebuje bowiem określonych substancji, w tym przede wszystkim błonnika. Jak więc w naturalny sposób poprawić swoje trawienie?

Dieta na poprawę trawienia

Posiłki, które spożywamy mają bezpośredni wpływ na pracę naszego układu trawiennego. Dieta przyjazna dla żołądka i jelit powinna być różnorodna, pełna niezbędnych substancji odżywczych. Należy uwzględnić w niej chude źródła dobrze przyswajalnego białka, węglowodany złożone (z pełnych zbóż), a także owoce i warzywa będące najlepszym źródłem błonnika. Tłuste mięso warto zamienić na delikatne ryby. Białe pieczywo, makaron i ryż na pełnoziarniste odpowiedniki tych artykułów. Nie można zapominać także o wspieraniu flory jelitowej poprzez spożywanie produktów zawierających szczepy dobrych bakterii, obecnych na przykład w kiszonkach, jogurtach czy kefirach. Bardzo istotne jest również odpowiednie nawadnianie organizmu poprzez picie około 2 litrów wody każdego dnia. Oprócz wody dobrze sprawdzą się w tej roli także soki warzywno-owocowe, napary i herbatki. Korzystne może okazać się też włączenie do jadłospisu ziół i przypraw, które przyspieszają trawienie. Jest to między innymi majeranek, chili, kolendra, kminek, imbir oraz cynamon.

Nawyki żywieniowe, które wspierają trawienie

O prawidłowe trawienie możemy zadbać nie tylko poprzez spożywanie określonych produktów, ale także poprzez jedzenie ich w określony sposób. Dla właściwej pracy układu pokarmowego ważna jest przede wszystkim regularność posiłków, a tym samym zmniejszenie porcji jedzenia i przyjmowanie ich w równych odstępach czasu. Najkorzystniej jest zaplanować swój jadłospis w oparciu o trzy główne dania i dwie małe przekąski występujące pomiędzy nimi, w odstępach co około 3 godziny. Żadnego posiłku nie wolno przy tym pomijać – sprawi to, że metabolizm spowolni i kolejne danie okaże się już zbyt ciężkie. Warto pamiętać również o prawidłowym sposobie jedzenia. Ponieważ trawienie rozpoczyna się już w jamie ustnej, każdy kęs posiłku należy bardzo dokładnie i powoli przeżuwać, aby enzymy zawarte w ślinie miały szansę zainicjować cały proces.

Lekkostrawny catering dietetyczny

W walce z problemami trawiennymi pomocny będzie też catering dietetyczny. W ramach diety pudełkowej otrzymamy bowiem różnorodne, dobrze zbilansowane posiłki, zaplanowane zgodnie z zaleceniami dietetyków. Nie będą to potrawy tłuste, ciężkostrawne, lecz „odchudzone” – przygotowane alternatywnymi metodami (pieczenie, gotowanie na parze, grillowanie). Każdy jadłospis diety pudełkowej dostosowywany jest do indywidualnych potrzeb organizmu. Poszczególne potrawy bazują na pełnowartościowych źródłach białek, zdrowych tłuszczy i węglowodanów złożonych. Catering dietetyczny pomaga zwiększyć udział warzyw i owoców w codziennym odżywianiu, co szczególnie ważne w przypadku problemów związanych z trawieniem. Wspiera on również wykształcenie i utrwalenie nawyku spożywania pięciu mniejszych posiłków dziennie.

Aktywność fizyczna usprawnia trawienie

Ruch to kolejny czynnik mający wpływ na procesy trawienne. Aktywność fizyczna pobudza jelita do pracy, zapobiegając zaparciom czy wzdęciom. Po posiłku, zwłaszcza tym bardziej obfitym, warto zatem udać się na spokojny, długi spacer, zamiast wylegiwać się.

Dodaj komentarz