103. rocznica podpisania rozejmu w Trewirze


– Rozejm w Trewirze to była jaskółka nadziei, która przypieczętowała sukces Powstania Wielkopolskiego i nadała sens poświęceniu naszych dziadków – mówił podczas uroczystości rocznicowych Stanisław Tamm, sekretarz Urzędu Miasta Poznania.


Rozejm w Trewirze z 16 lutego 1919 roku był pierwszym uznaniem żądań Polaków, co do przyłączenia Wielkopolski do Rzeczypospolitej. W 103. rocznicę tych wydarzeń wiązanki kwiatów na skwerze marszałka Ferdynanda Focha na poznańskim Łazarzu złożyli m.in. przedstawiciele władz wojewódzkich i samorządowych, a także Oddziału Wielkopolskiego Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego. Miasto Poznań reprezentował Stanisław Tamm, sekretarz miasta.

– Powstanie Wielkopolskie wybuchło po Bożym Narodzeniu 1918 roku. Działacze wielkopolscy zabiegali o uznanie Powstańców za część wojsk państw Ententy, tak, aby zarządzenia dotyczące armii alianckich obejmowały również żołnierzy Armii Wielkopolskiej. Alarmują także o szykowanej niemieckiej ofensywie, informacje te kierując do francuskiego marszałka Ferdinanda Focha, głównodowodzącego armii państw zachodnich – mówił sekretarz miasta. – Jednocześnie Roman Dmowski, polski delegat na konferencję pokojową w Paryżu w swoim przemówieniu zażądał, żeby do układu pokojowego dopisano postanowienia dotyczące zakończenia konfliktu polsko-niemieckiego rozgrywającego się na terenie Wielkopolski – dodał.

Więcej na kolejnych stronach tego artykułu:

Dodaj komentarz