Panele tapicerowane na ścianę – czy to się sprawdza?


Panele tapicerowane to sposób na ocieplenie pomieszczenia, a także na niebanalny wystrój. Są bardzo przyjemne w dotyku i łatwe w montażu, a co za tym idzie – pozwalają na szybką metamorfozę wnętrza. Dobrze sprawdzają się w każdym pomieszczeniu – zarówno w nowoczesnym, jak i klasycznym, dzięki szerokiej gamie kolorów i faktur tkaniny. Welur, żakard, bawełna, pikowane, gładkie, drapowane to tylko niektóre przykłady tkanin, pokrywających panele. W pomieszczeniach minimalistycznych mają za zadanie ocieplić wnętrze, we wnętrzach skandynawskich – podkreślić charakter stonowanego designu. Czy panele tapicerowane są tylko modnym trendem czy funkcjonalnym dodatkiem?

Funkcjonalność paneli tapicerowanych

Panele tapicerowane to świetne rozwiązanie na nudę i monotonię w pomieszczeniu. Dzięki nim łatwo odmienisz pokój dziecięcy, sypialnię, salon czy przedpokój. Oprócz funkcji dekoracyjnej, pełnią również szereg funkcji praktycznych, co czyni z nich produkt wielozadaniowy. W zależności od pomieszczenia, w którym je stosujemy, mogą mieć różne zastosowanie. W sypialni umieszcza się je przede wszystkim za łóżkiem i wówczas pełnią funkcję miękkiego oparcia, kiedy jesteśmy w pozycji półleżącej i opierając się o nie zatapiamy się w lekturze ulubionej książki. W pokoju dziecka najczęściej są mocowane również w charakterze oparcia, a także odcięcia od zimnej ściany. Dodatkowo, pozwalają chronić ścianę przed plamami i zabrudzeniami powstałymi wskutek ciągłego dotykania jej w czasie snu – z tego powodu panele tapicerowane w pokoju dziecka są montowane na tej części ściany, do której łóżko stoi bokiem. Świetnie się też sprawdzają do wypełnienia wnęk, urządzonych jako kącik zabaw, dbając o komfort dziecka i rodziców. Bardzo często możemy je spotkać w eleganckich przedpokojach w formie wykończenia garderoby i siedziska, mogą też stanowić element zabudowy i systemu przechowywania właściwie w każdym pomieszczeniu mieszkalnym.

Różnorodność kształtów i kolorów paneli tapicerowanych

Do produkcji paneli tapicerowanych wykorzystuje się wysokiej jakości, niezwykle trwałe i wytrzymałe na ścieranie tkaniny. Najlepiej sprawdzają się w tej roli tkaniny obiciowe, które z zasady są stosowane do tapicerowania mebli. Są one nie tylko bardzo odporne na czynniki mechaniczne, takie jak ścieranie czy rozciąganie, ale również wykazują sporą plamoodporność i są raczej łatwe w utrzymaniu czystości. Te wszystkie cechy spełniają przede wszystkim takie tkaniny, jak welur, wełna oraz filc i to one właśnie królują w zestawieniach najchętniej wybieranych materiałów do paneli tapicerowanych. Do pokoju dziecięcego możemy zdecydować się na bardziej naturalny skład, tym bardziej że panele zwykle układamy na ścianie, do której dosunięte jest łóżko, w związku z czym ciało dziecka ma z nimi bezpośredni kontakt przez długie godziny nocne. Dużym zainteresowaniem wśród rodziców cieszą się panele tapicerowane wykonane z tkaniny, będącej połączeniem włókien bawełny i lnu. Taki naturalny skład tkaniny jest gwarancją zdrowego i spokojnego snu naszej pociechy.

Panele tapicerowane występują w wielu wersjach kolorystycznych, a ich materiał może mieć różną strukturę i fakturę. Największą popularnością cieszy kształt plastra miodu, nawiązujący swą stylistyką do designu retro. Do pomieszczeń wniosą sporo oryginalnych akcentów dekoracyjnych i świetnie uzupełnią nowoczesne wnętrze z elementami vintage. Równie często wybierana jest delikatna jodełka, wnosząca sporo harmonii kształtów i kolorów. Taki wzór jest najczęściej wybierany do sypialni lub pokoju wypoczynkowego. Najbardziej uniwersalnym kształtem paneli tapicerowanych wydaje się być prostokąt lub kwadrat. Tworzą one harmonijne pasy lub fantazyjne układanki, a poszczególne panele mogą się od siebie różnić kolorem, co pozwala na urozmaicenie tej oryginalnej dekoracji ściennej. Dodatkowo, panele prostokątne dają możliwość optycznego powiększenia pomieszczenia – w zależności od ustawienia prostokątów, mogą rozszerzyć pomieszczenie lub je zwęzić, a także wydłużyć sufity lub je skrócić.

Zdjęcia ze strony sklepu internetowego Abra-Meble

Dodaj komentarz