Kolejny rok inwestycji w Buku


Rozmowa z Pawłem Adamem, burmistrzem miasta i gminy Buk, o budżecie gminy i inwestycjach realizowanych na jej terenie. 

 – Początek roku to doskonała okazja do podsumowania tego, który właśnie minął. Jaki on był dla gminy Buk?  

– Bardzo trudny, przede wszystkim ze względu na koronawirusowe obostrzenia. Odcisnęły one piętno na życiu społecznym, organizowaniu wydarzeń i integracji mieszkańców, a także na funkcjonowaniu organizacji pozarządowych, które nie miały pełnej możliwości pozyskania dotacji na działalność. W tym trudnym czasie budujące było to, że tak wielu mieszkańców zaangażowało się w przygotowania i udział w Dniach Gminy Buk, jednocześnie przyjmując zaproszenie do tanecznego wyzwania w ramach Jerusalema Dance Challenge. Ponadto cieszy, że mieszkańcy wykazali się ogromną świadomością co do potrzeby zaszczepienia się i w ten sposób wspólnie wygraliśmy milion złotych w konkursie „Rosnąca Odporność”.

Na pewno dobrze wykorzystaliśmy miniony rok pod kątem inwestycyjnym. Na ten cel przeznaczyliśmy rekordową w historii gminy kwotę, na którą w dużej mierze składały się pozyskane środki zewnętrzne.

– Proszę wymienić najważniejsze inwestycje.

– 20 września ub.r. oficjalnie otworzyliśmy węzeł przesiadkowy w Buku – wielomilionową inwestycję gminy dofinansowaną z funduszy unijnych, która była bardzo wyczekiwana przez mieszkańców. W jej ramach powstała ścieżka pieszo-rowerowa do Szewc realizowana przez powiat poznański. Ponadto wybudowaliśmy przy tej ścieżce oświetlenie. Generalnie skupiliśmy się na inwestycjach oczekiwanych przez mieszkańców, takich jak kanalizacja i drogi. Rozpoczęliśmy budowę kanalizacji w ulicach Rolnej, Nowej, Ogrodowej i części Smugi w Wielkiej Wsi oraz Żytniej w Niepruszewie. Wybudowaliśmy i zmodernizowaliśmy wiele ulic gminnych, m.in. Kwiatową w Wielkiej Wsi, Sportową w Buku, Jaśminową w Niepruszewie, Ogrodową w Dobieżynie. Powstał też parking buforowy przy Sali Miejskiej w Buku, który w kontekście rewitalizacji bukowskiego rynku, tym bardziej i znacząco odciąży zakorkowane centrum miasta.

Więcej na kolejnych stronach tego artykułu:

Dodaj komentarz