Uroczystość 74. rocznicy powstania Polskiego Państwa Podziemnego


W piątek 27 września Marek Woźniak, marszałek województwa wielkopolskiego wraz z Zarządem Okręgu Wielkopolska Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej zapraszają na uroczystość 74. rocznicy powstania Polskiego Państwa Podziemnego. Rozpocznie się ona o godz. 10.00 przy Pomniku Polskiego Państwa Podziemnego i Armii Krajowej u zbiegu ul. Wieniawskiego i al. Niepodległości w Poznaniu.

O godzinie 11.15 zapraszamy z kolei na spotkanie w Domu Żołnierza przy ul. Niezłomnych 1a, gdzie wspominać będziemy hm. Floriana Marciniaka, twórcę Szarych Szeregów, absolwenta III LO w Poznaniu, przedwojennego Gimnazjum im. św. Jana Kantego. Spotkanie będzie także okazją do wręczenia odznaczeń osobom zasłużonym w utrwalaniu pamięci o ludziach i ich czynach, w walce o niepodległość Polski podczas II wojny światowej i po jej zakończeniu.

Dla Kombatantów został zapewniony transport autobusowy spod Pomnika Polskiego Państwa Podziemnego (Aleja Niepodległości) do Domu Żołnierza.

W niedzielę 29 września, o godz. 11.00 zapraszamy do uczestnictwa we mszy świętej akowskiej, do kościoła pw. Najświętszego Zbawiciela przy ul. Fredry.

Przypomnijmy, że w uchwale Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej z 11 września 1998 r. zapisano: „ 27 września 1939 r., w obliczu kapitulacji stolicy, powstała pierwsza konspiracyjna organizacja niepodległościowa – Służba Zwycięstwu Polski. To historyczne wydarzenie zapoczątkowało budowę Podziemnego Państwa Polskiego, fenomenu w dziejach nie tylko – II Wojny Światowej. Obok pionu wojskowego – Armii Krajowej – i współpracujących z nią innych formacji Polski Walczącej, istotną rolę odegrał podziemny parlament – Rada Jedności Narodowej, a zwłaszcza rozległa, obejmująca cały obszar Rzeczypospolitej i obie okupacje, działalność Delegatury Rządu na Kraj. To ona stworzyła ogromny, niemający odpowiednika nigdy i nigdzie aparat rzeczywiście Polskiego Państwa Podziemnego – od spraw wewnętrznych, poprzez tajną oświatę i kulturę, wymiar sprawiedliwości, aż po komórki przygotowujące akty legislacyjne dla przyszłego niepodległego państwa.

Sejm Rzeczypospolitej Polskiej wyraża szczególną wdzięczność i szacunek twórcom, ofiarnym działaczom podziemnych struktur Państwa Polskiego, a także tym wszystkim, którzy w wyjątkowo trudnych warunkach, z narażeniem własnego życia walczyli o niepodległość Ojczyzny.

Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, pamiętając o ich poświęceniu, walce i umiłowaniu Ojczyzny, ustanawia 27 września – Dniem Podziemnego Państwa Polskiego”.

Anna Parzyńska- Paschke

Dodaj komentarz