Nowa karta historii obchodów wybuchu Powstania Wielkopolskiego


Marszałek Wielkopolski Marek Woźniak złożył dzisiaj kwiaty przy Grobie Nieznanego Żołnierza w Warszawie i przy pomniku Powstańców Wielkopolskich i Śląskich na Powązkach. Towarzyszył mu Tadeusz Musiał, Prezes Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego.

W listopadzie Prezydent RP Andrzej Duda w Poznaniu podpisał ustawę o ustanowieniu Narodowego Dnia Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego. Choć święto po raz pierwszy ma charakter państwowy, jego gospodarzem w Poznaniu i Warszawie pozostaje Samorząd Województwa Wielkopolskiego.

– Od trzynastu lat przyjeżdżamy do Warszawy, aby podkreślić fakt, że Powstanie Wielkopolskie miało ogromne znaczenie dla całego kraju. II Rzeczpospolita dzięki Wielkopolsce była państwem zdecydowanie mocniejszym, zarówno gospodarczo, społecznie, jak i militarnie. Odzyskała też piastowskie korzenie i gniazdo, w którym powstała Polska. Dzięki temu, że czyn powstańczy spowodował przyłączenie ziem Wielkopolski do odradzającego się państwa, również dzisiaj nasze życie wygląda inaczej. To bardzo ważny czyn zbrojny, który został nieco zapomniany i nie był eksponowany, dlatego bardzo się cieszę, że decyzją Parlamentu, z inicjatywy Prezydenta, ustanowiony został Narodowy Dzień Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego. Świętując go dziś przy Grobie Nieznanego Żołnierza, otwieramy nową kartę w historii obchodów – mówi marszałek Marek Woźniak.

Więcej na kolejnych stronach tego artykułu:

Dodaj komentarz