III Marsz Pamięci w lasach palędzko-zakrzewskich za nami


Już po raz trzeci w lasach palędzko-zakrzewskich odbył się Marsz Pamięci, którego celem było upamiętnienie ofiar zbrodni niemieckich, zamordowanych tam w latach 1939-1942. Śmierć z rąk oprawców – funkcjonariuszy Einsatzgruppen ponieśli wybitni obywatele II Rzeczypospolitej, w dużej części więźniowie Fortu VII w Poznaniu.

Uroczystości rozpoczęły się przy Mogile Duchownych, która znajduje się na skraju lasu i wsi Zakrzewo. Z tego miejsca Marsz Pamięci wyruszył w głąb lasów palędzko-zakrzewskich do Kwatery Siedmiu Grobów. W tym miejscu odbyły się główne uroczystości, które rozpoczęły się od przybliżenie okoliczności zbrodni z lat 1939-1942 przez Tomasza Cieślaka z Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej w Poznaniu. Następnie odczytano listy od Prezydenta RP Andrzeja Dudy i premiera Mateusza Morawieckiego skierowane do uczestników III Marszu Pamięci.

– Dziś i zawsze oddajemy cześć i należną pamięć ofiarom zbrodni niemieckich, dokonanych w 1939 r. w ramach operacji „Tannenberg”. Na krwi tych ludzi wyrosła nasza wolność i suwerenność. Nie wolno nam o tym zapomnieć – mówił Wielkopolski Kurator Oświaty Robert Gaweł.

Więcej na kolejnych stronach tego artykułu:

3 komentarze

  1. Zofia Dobrowolska pisze:

    W imieniu własnym oraz Stowarzyszenia Miłośników Dopiewca – Sami Swoi dziękuję NGP za Patronat Medialny, a Panu Tomkowi @Tomasz Woźniak za udział z Młodzieżą i sztandarem w III Marszu Pamięci. Dał Pan przykład jakże wielu szkołom – zwłaszcza Gminy Dopiewo – że chcieć, to móc. Brawo dla Pana za żywą lekcję historii i postawę godną nauczyciela zgodną ze słowami Romana Dmowskiego „Jestem Polakiem i mam obowiązki polskie”.

  2. Zofia Kołodziejczak pisze:

    Pamiętamy, brońmy naszej wolności i suwerenności, bo Polska usiana jest PATRIOTAMI POLSKIMI, którzy mieli POLSKĘ w sercu, a zostali mordowani przez Niemców do 1945, od 1944 przez okupantów lewackich. Każdy z tych mordowanych beł pewien, o naszej pomięci.

  3. SRPOOK pisze:

    Dziękujemy Panu Tomaszowi Woźniakowi za obecność wraz z młodzieżą, która mogła uczestniczyć w niezapomnianej żywej lekcji historii. Szkoda że wspaniały edukator – Pan Tomasz, jest jednym z niewielu, zaangażowanych w wychowywaniu młodych pokoleń Polaków w poczuciu szacunku i godnej pamięci naszym Przodkom.
    Doceniając, polecamy brać przykład z wzorowego Wychowawcy!

Dodaj komentarz