Na czym polega windykacja należności i długów? Poradnik


Windykacja należności to temat, z którym wiele osób zapoznaje się dopiero w chwili, gdy ich kontrahent nie ureguluje płatności za fakturę. Niestety brak zapłaty zdarza się dość często, zwłaszcza w polskich realiach biznesowych. Większość przedsiębiorców nie wie czy lepiej prowadzić działania windykacyjne w pojedynkę, czy skorzystać z pomocy wyspecjalizowanego podmiotu, np. kancelarii prawnej. Od czego zacząć i jak skutecznie odzyskać swoją należność?

Czym jest windykacja?

Jest to proces odzyskiwania własności za pośrednictwem środków i narzędzi, które definiują przepisy prawa. Windykacja polega więc na czynnościach prawnych i procesowych, w ramach których wierzyciel (osoba, która ma prawo do danego świadczenia) dochodzi swoich należności od dłużnika.

Trzeba pamiętać, że windykacja jest w pełni legalna, ale tylko pod warunkiem, że w zakresie takich działań nie łamiemy prawa. Dlatego jeśli korzystamy z pomocy firmy windykacyjnej, warto zweryfikować metody jej działania i upewnić się, że nie stosuje żadnych nielegalnych środków.

Windykację zazwyczaj rozpoczyna się wtedy, gdy kontrahent nie spłaca zobowiązania oraz unika kontaktu z wierzycielem. Wtedy najlepiej jak najszybciej wdrożyć metody motywujące do uregulowania długu.

Rodzaje windykacji. Który wybrać?

Pierwszy rodzaj to windykacja miękka (polubowna, przedsądowa). Polega ona na działaniach mających na celu poszanowanie relacji z kontrahentem, który jest jednocześnie dłużnikiem.

Na tym etapie dochodzi więc do kontaktowania się z osobą zalegają ze spłatą – telefonicznie, mailowo, często też osobiście. Kiedy to nie przynosi rezultatów, należy wysłać przedsądowe wezwanie do zapłaty z potwierdzeniem odbioru. W tym miejscu warto wspomnieć, że wezwanie przesłane przez kancelarię prawną ma aż 73% skuteczności – co oznacza, że większość spraw ze wsparciem prawnika zakończymy w ramach windykacji miękkiej.

Jeżeli dłużnik nie ureguluje zobowiązania po otrzymaniu takiego pisma, kolejnym krokiem będzie twarda windykacja – sądowa i egzekucyjna. Tutaj dochodzi już do analizy procesowej sprawy, złożenia pozwu, a także uczestnictwa w postępowaniu sądowym i egzekucji komorniczej. Ten etap wymaga skorzystania z pomocy prawnika, który przeprowadzi przedsiębiorcę przez sprawę od złożenia pozwu, aż do odzyskania długu.

W przypadku windykacji zaleca się, aby zawsze zaczynać od działań polubownych. Dopiero gdy nie przyniosą one oczekiwanych skutków, można przejść do czynności twardych.

Jaki jest termin przedawnienia długu?

Po zapoznaniu się z zagadnieniem windykacji, wielu przedsiębiorców zastanawia się, jaki jest termin przedawnienia długu. Aktualnie wynosi on sześć lat, jednak nie będzie to termin jednolity dla wszystkich roszczeń. Dla roszczeń o świadczenie okresowe oraz związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej okres przedawnienia to tylko trzy lata.

Kancelaria, a może firma windykacyjna?

Skuteczna windykacja należności i długów to sprawa dla profesjonalistów – zarówno wtedy, gdy chcemy rozwiązać problem z płatnością na poziomie polubownym, jak i wtedy, gdy trzeba wstąpić na drogę sądową.

Znacznie lepszym rozwiązaniem jest wybór kancelarii niż firmy windykacyjnej. Dlaczego? Ponieważ zwyczajne firmy windykacyjne nie muszą mieć licencji, a także nie obejmują ich normy prawne, które regulowałyby funkcjonowanie takich podmiotów w szczegółowy sposób.

Za to kancelaria prawna daje gwarancję działania w sposób legalny, często też bardziej efektywny niż firma. Zespół prawników z wiedzą i doświadczeniem nie tylko przeprowadzi klienta przez etap windykacji miękkiej, korzystając z dostępnych narzędzi prawnych i umiejętności negocjacyjnych, ale też zapewni kompleksową obsługę podczas postępowania sądowego i komorniczego.

Dodaj komentarz