Poznański rynek mieszkaniowy z potencjałem na rekord


Poznański rynek mieszkaniowy najlepsze ma przed sobą. Taka konkluzja wyłania się z raportu JLL „Rynek mieszkaniowy w Poznaniu – II kwartał 2021” przygotowanego na zamówienie Oddziału Poznańskiego Polskiego Związku Firm Deweloperskich. Zapotrzebowanie na lokale mieszkalne jest tak duże, że deweloperom nawet trudno nadążyć z zapewnieniem odpowiedniej podaży, a bieżący rok może się okazać rekordowy pod względem sprzedaży w stolicy Wielkopolski.

Poznański pierwotny rynek mieszkaniowy jest piątym co do wielkości rynkiem w Polsce, a co za tym idzie, jego funkcjonowanie ma niemały wpływ na całą branżę deweloperską w kraju. Działający w Poznaniu deweloperzy w okresie styczeń -czerwiec 2021, sprzedali 39 tys. nowych lokali co jest wynikiem o 7,2 procent lepszym od tego osiągniętego w rekordowym dotąd pierwszym półroczu 2017 roku – wynika z raportu JLL “Rynek mieszkaniowy w Polsce – II kwartał 2021”. Warto spojrzeć również lokalnie, ponieważ Poznań i jego okolice pod wieloma względami wyróżnia się.

Czy deweloperzy zdążą budować?
Deweloperzy w Poznaniu nie mogą narzekać na brak zainteresowania swoją ofertą. Sprzedaje się i buduje sporo, od kawalerek w najlepszych lokalizacjach blisko centrum, po przestronne domy z ogrodami, na przedmieściach stolicy Wielkopolski. – Poznański rynek mieszkaniowy jest w zupełnie innej fazie cyklu niż pozostałe duże rynki (Warszawa, Kraków czy Trójmiasto). Przed rozpoczęciem pandemii sprzedaż dopiero nabierała rozpędu i gdyby nie Covid najprawdopodobniej mielibyśmy do czynienia z rekordowym wolumenem sprzedaży już w 2020 r. – mówi Aleksandra Gawrońska, Dyrektor Działu Badań Rynku Mieszkaniowego firmy JLL. Z tego względu zasadne wydaje się pytanie – czy deweloperzy nadążą z uruchamianiem budów kolejnych osiedli mieszkaniowych? – Na rynku poznańskim widać sygnały nadwyżki popytu nad podażą – od połowy 2019 r. kwartalna sprzedaż przewyższa nowe wprowadzenia a oferta maleje. Nadal jednak poziom 4,8 tys. mieszkań, z których mogą wybierać nabywcy jest relatywnie wyższy niż na pozostałych rynkach – podkreśla Aleksandra Gawrońska z firmy JLL.

Więcej na kolejnych stronach tego artykułu:

Dodaj komentarz