Dlaczego warto wybrać studia MBA?


Studia MBA zyskują na popularności, ponieważ dają wiele nowych możliwości przede wszystkim osobom na stanowiskach kierowniczych. Nikt nie powinien mieć wątpliwości co do tego, czy warto wybrać tego typu studia. Co zyskuje osoba, która decyduje się na studia MBA?

Studia Master of Business Administration – czym właściwie są?

MBA to studia podyplomowe. Najczęściej decydują się na nie osoby z kadry menedżerskiej, choć nie tylko one są zainteresowane kierunkiem. Zanim takie studia pojawiły się w Polsce (1989r.), możliwe było podjęcie nauki w USA. To właśnie w Stanach Zjednoczonych studia MBA mają swój początek, konkretnie w XX wieku. Obecnie te studia podyplomowe cieszą się zainteresowaniem nie tylko w naszym kraju i za oceanem, ale też w Wielkiej Brytanii, Niemczech, Francji czy Hiszpanii.

Zdobywanie wiedzy i nowych kompetencji zawodowych

To jeden z największych i najbardziej oczywistych plusów studiów Master of Business Administration. Poszerza się tam wiedzę na temat biznesu, bez której nie sposób zostać dobrym menedżerem. Zarządzanie, finanse, prawo – obeznanie w tych dziedzinach jest konieczne dla osób aspirujących do piastowania kierowniczych stanowisk. Dlatego właśnie celem studiów MBA jest szkolenie przyszłych menedżerów i pomaganie im w nabywaniu nowych kompetencji zawodowych.

Czerpanie wiedzy od doświadczonych praktyków

Partnerami studiów MBA nierzadko są znane firmy. Student zyskuje, ponieważ uczy się od ekspertów, za którymi stoją lata doświadczenia i ogromna wiedza. Zajęcia prowadzone są przez profesjonalistów w swoim fachu.

Możliwe jest uczestnictwo w wizytach studyjnych w firmach, a także branie udziału w dodatkowych szkoleniach i warsztatach. Kolejnym plusem jest współpraca z zagranicznymi uczelniami, które niejako współtworzą programy nauczania z daną uczelnią.

Poszerzanie sieci kontaktów zawodowych

W trakcie spotkań na studiach MBA kładzie się nacisk na wymianę doświadczeń. Niezwykle ważne jest też poszerzanie sieci kontaktów zawodowych – w biznesie jest to konieczność. Często to, czy będziemy mieć jakieś szanse biznesowe czy nie jest uzależnione od ludzi, którzy nas otaczają.

Mimo że znajomości nie są najważniejsze, to wciąż warto je zawierać – nigdy nie wiemy, kiedy będziemy potrzebować pomocy kolegi ze studiów. Nie zapominajmy, że poza pracą i biznesem jest też życie prywatne – studia MBA dają możliwość poznania nowych osób, z którymi można się zaprzyjaźnić i spotykać nie tylko w celach zawodowych.

Nabywanie umiejętności sprawnego podejmowania decyzji

Umiejętność podejmowania decyzji jest uznawana za fundament działalności menedżera. Taka osoba musi pełnić kilka ról decyzyjnych, być jak przedsiębiorca, inicjator zmian, pomysłodawca. Musi też starać się zapobiegać zakłóceniom, które utrudniają funkcjonowanie jego przedsiębiorstwa. Niezaprzeczalnym plusem studiów MBA jest to, że próbują nauczyć studentów poprzez różne ćwiczenia jak sprawnie podejmować nawet te najtrudniejsze i najbardziej odpowiedzialne decyzje.

Doskonalenie praktycznych umiejętności prowadzenia negocjacji

Komunikacja interpersonalna, wywieranie wpływu na ludzi… tego uczą studia MBA i zachęcają do zgłębiania nawyków sztuki negocjacji. Treści są przedstawiane w przystępny sposób. Uczelnie dbają o to, by przedstawić studentom jak najwięcej przykładów z praktyk negocjacyjnych.

Bez umiejętności prowadzenia negocjacji trudno czasami poradzić sobie w codziennych sytuacjach, a co dopiero zarządzać zespołem! Dlatego dobrze, że istnieją takie kierunki studiów podyplomowych, które pomagają w doskonaleniu umiejętności elastycznego stosowania technik negocjacyjnych w zależności od celu i kontekstu negocjacji.

Rozwijanie umiejętności praktycznych

Program studiów MBA jest programem intensywnego rozwoju kompetencji i poszerzania umiejętności praktycznych u studentów. Dla przyszłych menedżerów przewidziane są m.in. zajęcia ekonomii i analizy ilościowej, a także nauka o marketingu i księgowości. Na uczelniach realizowane są ćwiczenia, laboratoria, konsultacje, symulacje i gry strategiczne.

Kształtowanie kompetencji miękkich

Kompetencje miękkie to, innymi słowy, zdolności osobiste i interpersonalne, umiejętności społeczne, które warunkują to, jak dana osoba się zachowa, w jaki sposób integruje się z innymi ludźmi oraz jak organizuje swoją pracę.

Kompetencjami miękkimi są m.in. asertywność, kreatywność, odporność na stres i komunikatywność. Wbrew pozorom, z tymi zdolnościami nie trzeba się urodzić, można je kształcić. Pomagają w tym studia MBA, chociażby poprzez umożliwianie studentom trenowania umiejętności pracy w grupie, pokazywanie, jak zarządzać czasem itd.

A na koniec – dyplom ukończenia studiów 

Świadectwo ukończenia studiów podyplomowych to „przepustka” do dobrej pozycji na rynku. Absolwenci studiów MBA znajdują się  w bardziej komfortowej sytuacji niż Ci, którzy ukończyli jedynie studia pierwszego lub drugiego stopnia. Rynek pracy jest przychylny absolwentom MBA, zarówno w Polsce, jak i za granicą.

Osoby, które ukończyły studia podyplomowe Master of Business Administration mogą później pracować w instytucjach międzynarodowych. Po kursach MBA prowadzonych nie tylko w języku polskim, ale też w języku angielskim, absolwent ma świetne zaplecze językowe.

 

Dodaj komentarz