Zalety posiadania akwarium w domu


Woda, jeden z najpiękniejszych żywiołów występujących w przyrodzie. To w głównej mierze dzięki niej istnieje życie na ziemi. Każdy człowiek na świecie potrzebuje jej do życia.

Nic więc dziwnego, że wiele osób lubi otaczać się różnego rodzaju akwenami wodnymi. Oczko wodne w ogrodzie jest piękną dekoracją i doskonałym sposobem na stworzenie własnej oazy spokoju. Niestety nie każda osoba na świecie dysponuje wystarczającą ilością miejsca aby założyć przydomowe oczko wodne. Wymagają one również dużych nakładów pracy w ich pielęgnacje, a cieszyć się ich walorami można jedynie od wiosny do jesieni. Doskonałą alternatywą dla osób pragnących całorocznie i niezależnie od przestrzeni cieszyć się z akwenów wodnych w swoim otoczeniu jest akwarystyka domowa.

Z roku na rok wzrasta zainteresowanie akwarystyką. Posiadanie nawet niewielkiego akwarium w domu niewątpliwie jest doskonałym sposobem na relaks. Potwierdzają to nawet przeprowadzane w tej kwestii badania naukowe. Czysta woda, bujne zielone rośliny, piękne różnobarwne rybki, delikatny szum wody. Taka kompozycja jest niezwykle estetyczna, a obserwowanie stworzonego przez siebie podwodnego ekosystemu oraz życia zamieszkałych w nim rybek koi nerwy i działa uspokajającą. Rybki w domowym akwarium to bardzo często pierwsze zwierzęta wybierane dla dzieci. Dzięki temu dzieci uczą się odpowiedzialności za żywe stworzenia w domu.

Obecnie zdobycie niezbędnej wiedzy do prowadzenia jest bardzo łatwe. Wszystkie ważne informacje dotyczące pielęgnacji domowego akwarium są powszechnie dostępne, a niezbędne do prowadzenia akwarium akcesoria można zakupić w jednym dobrze wyposażonym sklepie akwarystycznym.

Rady dla początkujących miłośników akwarystyki

Decydując się na założenie pierwszego akwarium w domu oczywiście należy się do tego odpowiednio przygotować. Na początek dobrym pomysłem jest zdecydowanie się na prowadzenie akwarium słodkowodnego. Jest ono łatwiejsze w pielęgnacji oraz wymaga mniej wiedzy w prowadzeniu niż akwarium ze słoną wodą. Duże znaczenie przy wyborze pierwszego akwarium ma również ilość miejsca jaką chcemy przeznaczyć na akwarium. Od tego zależy bowiem wielkość naszego akwarium. Następnie należy zaopatrzyć się w następujące akcesoria:

– termometr: dzięki niemu będziemy wiedzieć ile stopni ma woda w akwarium,

– grzałkę: jeśli temperatura w akwarium będzie zbyt niska należy ją odpowiednio podgrzać (tak aby spełnia indywidualne wymogi zamieszkujących nasze akwarium ryb),

– oświetlenie: zarówno ryby jak i roślinność w akwarium do życia potrzebują światła. W tej kwestii najlepszym rozwiązaniem jest zastosowanie oświetlenia led do akwarium,

– zestaw CO2: najlepiej wyposażony w sondę do automatycznego mierzenia pH wody oraz automatycznie regulujący poziom pH wody,

– filtr kubełkowy: jest niezbędny do natleniania oraz oczyszczania wody w akwarium,

– akwarium.

Gdy już zaopatrzymy się w niezbędne akcesoria warto zadbać o dodatki. Kamyki, piasek, rośliny wodne oraz inne ozdoby doskonale urozmaicą wnętrze naszego akwarium, a rybki będą miały miejsce do chowania się np. podczas snu. Ostatnią aczkolwiek najważniejszą kwestią jest zakup rybek. W sklepach akwarystycznych można spotkać ogromną ilość różnego gatunku rybek słodkowodnych. Wybierając rybki do akwarium trzeba zapoznać się z ich indywidualnymi preferencjami odnośne środowiska życia, wymaganej temperatury wody oraz z jakim innymi gatunkami mogą przebywać w jednym akwarium. Taką wiedzę na pewno posiadają osoby zatrudnione w sklepie akwarystycznym i w razie wątpliwości można poprosić ich o radę.

Gdy już założymy akwarium należy pamiętać o regularnej jego pielęgnacji i karmieniu rybek. W zamian będziemy mogli cieszyć się we własnym domu kawałkiem morskiego tętniącego życiem świata.

Dodaj komentarz