Czy płeć męska i otyłość są związane z wyższą śmiertelnością z powodu Covid-19?


Bycie mężczyzną oraz zbyt duży wskaźnik masy ciała (BMI) nie są związane ze zwiększoną śmiertelnością z powodu COVID-19 u pacjentów przyjętych na oddziały intensywnej opieki medycznej (OIOM) – wykazała analiza 58 badań, czyli łącznie 44305 pacjentów. Ustalenia te przeczą wcześniejszym wnioskom z badań.

Jednocześnie badanie przeprowadzone przez zespół dr. Bruce’a Biccarda z Uniwersytetu w Kapsztadzie uwidoczniło szereg innych czynników, związanych z ryzykiem zgonu chorych na Covid na OIOM-ie.

Dowiedziono m.in., że pacjenci z COVID-19 przebywający na OIOM byli o 40 proc. bardziej narażeni na zgon, jeżeli palili papierosy; o 54 proc. częściej, jeżeli mieli zbyt wysokie ciśnienie krwi; o 41 proc., gdy chorowali na cukrzycę oraz aż o 75 proc., kiedy cierpieli na choroby układu oddechowego. Osoby z chorobami sercowo-naczyniowymi lub rakiem miały około dwukrotnie większe ryzyko zgonu, a cierpiący na choroby nerek – 2,4 razy większe niż pacjenci bez tych czynników ryzyka.

Innymi istotnymi czynnikami związanymi ze zwiększoną śmiertelnością z powodu Covid-19 były: nasilenie niewydolności narządowej wymagające wentylacji mechanicznej (2,5-krotnie w porównaniu do niewentylowanych pacjentów), a także podwyższona liczba białych krwinek i innych markerów stanu zapalnego.

Więcej na kolejnych stronach tego artykułu:

Dodaj komentarz