Uroczysta Sesja Rady Miasta Poznania (ZDJĘCIA)


29 czerwca, w święto patronów Poznania, odbyła się uroczysta sesja rady miasta. Statuetkę i tytuł Honorowego Obywatela Miasta Poznania przyznano Teresie Zarzeczańskiej-Różańskiej. Podczas sesji wręczono też tytuły Zasłużonych dla Miasta Poznania oraz nagrody: naukową, artystyczną i sportową.

Tegoroczna uroczysta sesja po raz drugi już – ze względu na bezpieczeństwo sanitarne – odbyła się na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich, w Sali Ziemi. Rozpoczął ją Grzegorz Ganowicz, przewodniczący Rady Miasta Poznania, który w pierwszych słowach podziękował wszystkim, którzy przez ostatnie kilkanaście miesięcy dbali o zdrowie i bezpieczeństwo poznanianek i poznaniaków. Podziękował również wszystkim, którzy już się zaszczepili przeciwko COVID-19.

– Święto Miasta zawsze obchodzimy trochę w cieniu rocznicy Powstania Poznańskiego Czerwca 1956 r. – mówił przewodniczący rady miasta. – Jeśli prześledzić, jakie postulaty wznosili poznaniacy, którzy wyszli wtedy na ulice, można zauważyć, że poza tymi o charakterze ekonomicznym były też hasła wolnościowe: „chcemy wolności”, „chcemy żyć po ludzku”, „chcemy żyć normalnie”. Poznański bunt został krwawo stłumiony, ale nie zabito wolnego ducha. Gdy myślę o innych buntach, protestach i strajkach, jakie później zdarzyły się w PRL, widzę jasno, że postulaty wolnościowe i demokratyczne były zawsze obecne wśród oczekiwań protestujących. Ich przesłanie dotyczyło wolności osobistej i światopoglądowej. Wynikało z potrzeby szacunku dla drugiego człowieka, jego godności, odrębności – a czasem również inności. Ducha wolności nie udało się zniszczyć, a Polacy nauczyli się o ważne dla nich wartości walczyć inaczej, unikając siłowych konfrontacji. Trzeba jednak pamiętać, że wielka zmiana, jaką były wygrane wybory w 1989 roku, nie zmieniła Polski raz na zawsze. Wciąż pojawiają się ludzie i organizacje tęskniące za wprowadzeniem porządku autorytarnego, wychowaniem młodzieży na swój wzór, ograniczeniem wolności wypowiedzi, wpływaniem na rozwój nauki, sztuki, wykorzystaniem władzy wbrew dobru wspólnemu. Mógłbym wymieniać długo, ale nie o polityce bieżącej chcę mówić, jeno o wartościach i zasadach przypomnieć. Jeśli ze szczerym sercem wspominamy bohaterów Czerwca „56 i innych zrywów wolnościowych, to nasza wdzięczność i szacunek nie tylko w złożeniu kwiatów powinny się przejawiać, ale też w reakcji i działaniu wszędzie tam, gdy czyjeś prawa i wolności są naruszane.

Więcej na kolejnych stronach tego artykułu:

Dodaj komentarz